Αν η πρώτη εντύπωση είναι πάντα αυτή που μένει, στην πρεμιέρα της BasketLeague οι διαιτησίες ήταν συνολικά θετικές, έγιναν λάθη, αλλά το ΚΟΡΑΚΙ εκτιμά πως θα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον τη φετινή σεζόν.

Υπήρξαν σημαντικά παιχνίδια, όπου οι «γκρι» ανταποκρίθηκαν με επιτυχία, όπως στο Περιστέρι-ΑΕΚ, ενώ τα λάθη ήταν ελάχιστα και δεν έπαιξαν ρόλο στην διαμόρφωση κανενός αποτελέσματος. Κι αυτό στο τέλος της ημέρας συνιστά επιτυχία…

ΚΟΛΟΣΣΟΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαράλαμπος Καρακατσούνης, Δημήτρης Μπήτης, Γιώργος Ανδρικόπουλος
Καλή διαιτησία είχαμε στο «Βενετόκλειο» σ’ ένα παιχνίδι όπου οι Πατρινοί στο δεύτερο μέρος επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και «έχτισαν» μια διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε. Η εξέλιξη αυτή διευκόλυνε το έργο των Καρακατσούνη, Μπήτη και Ανδρικόπουλου, οι οποίοι ωστόσο στο πρώτο μέρος διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς και σε δύσκολες φάσεις.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Καρακατσούνης 8, Μπήτης 8, Ανδρικόπουλος 8.

ΠΑΟΚ-ΡΕΘΥΜΝΟ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ηλίας Κορομηλάς, Νίκος Σώμος, Βασίλης Τσώνος
Δεν είχαν πρόβλημα οι «γκρι» στην Πυλαία. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος του Ρεθύμνου που άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο (και λιγότερο) απέναντι στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Κορομηλάς και οι Σώμος, Τσώνος ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στο έργο τους φέρνοντας εις πέρας την αποστολή τους. Πέρασαν… απαρατήρητοι και αυτό συνιστά επιτυχία για την διαιτησία.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Κορομηλάς 8, Σώμος 8, Τσώνος 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτης Αναστόπουλος, Στυλιανός Συμεωνίδης, Διαμαντής Λόρτος
Ο έμπειρος Παναγιώτης Αναστόπουλος έλεγξε απόλυτα το ματς και όποτε χρειάστηκε διόρθωσε σε μια-δυο φάσεις τους συναδέλφους του που υπέπεσαν σε λάθος. Συνολικά πάντως ήταν μια καλή διαιτησία που αξιολογείται περισσότερο για την επίδοση της στο πρώτο ημίχρονο, αφού η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων ήταν μεγάλη και αποτυπώθηκε στην εξέλιξη του ματς. Ο διεθνής ρέφερι είχε τον πλήρη έλεγχο (όπως πρέπει να πράττει κάθε έμπειρος ρέφερι όταν είναι πρώτος και να μην αδιαφορεί όπως άλλοι…) και καθοδήγησε με επιτυχία τους νεότερους συναδέλφους του προκειμένου να ολοκληρωθεί το ματς χωρίς να υπάρξουν προβλήματα. Στοιχείο που κατέστησε απόλυτα επιτυχημένη την διαιτησία του αγώνα στο ΟΑΚΑ.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Αναστόπουλος Π. 8, Συμεωνίδης 8, Λόρτος 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΕΚ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέτρος Παπαπέτρου, Χρήστος Παναγιώτου, Στέφανος Μαγκλογιάννης
Σ’ ένα παιχνίδι σκληρό με πολλές επαφές στις δυο ρακέτες η διαιτησία ήταν καλή. Λάθη μπορείς να βρεις εάν ψάξεις σε κάθε παιχνίδι, η τελειότητα αποτελεί ουτοπία. Ο διεθνής Παπαπέτρου ήταν καλός, όπως και ο Μαγκλογιάννης που ήταν τρίτος και έκανε υποδείξεις πρώτου διαιτητή, ενώ ο Παναγιώτου υπέπεσε σε δυο λάθη (μέτρησε ενώ δεν έπρεπε καλάθι σε επίθεση της ΑΕΚ, ενώ καταλόγισε λανθασμένα βήματα στον Ματσιούλις) τα οποία όμως δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στην εξέλιξη του ματς. Ήταν συνολικά μια καλή διαιτησία που ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις ενός δύσκολου αγώνα, όπου κέρδισε ο καλύτερος.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Παπαπέτρου 8, Παναγιώτου 7, Μαγκλογιάννης 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΧΟΛΑΡΓΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρυσόστομος Σχινάς, Αλέκος Ψαριανός, Γιάννης Μαλαμάς
Ένα εύκολο ματς, το οποίο απέκτησε ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο. Εκεί με το σκορ να είναι 70-64 (στο 30’) οι «γκρι» διαφοροποίησαν τα κριτήρια τους που αποτυπώθηκαν στον πίνακα (1-5 τα φάουλ στα πρώτα λεπτά!) και χάλασαν ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να το βγάλουν χωρίς να υπάρχουν ψίθυροι… Η προσπάθεια δε να ισορροπήσουν τα φάουλ στον φωτεινό πίνακα στα τελευταία λεπτά υποδεικνύοντας ανύπαρκτες επαφές είναι μια μέθοδο που θα πρέπει να αφήσουν στην άκρη οι διαιτητές. Ο Σχινάς ήταν καλός, με λάθη ήταν η διαιτησία των Ψαριανού και Μαλαμά.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Σχινάς 8, Ψαριανός 7, Μαλαμάς 7.

ΛΑΥΡΙΟ-ΑΡΗΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστάσιος Μάνος, Βασιλική Τσαρούχα, Κωνσταντίνος Σταματόπουλος
Δύσκολο παιχνίδι με φάσεις που χρειάζονταν διαχείριση έγινε στο Λαύριο. Ο καλύτερος κέρδισε και η διαιτησία δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος. Αυτό το στοιχείο είναι σημαντικό. Τώρα, γιατί ο Άρης έκανε παράπονα για την διαιτησία, ενώ κέρδισε αυτό μόνο οι ίδιοι το γνωρίζουν… Ο διεθνής Μάνος, η Τσαρούχα, αλλά και ο Σταματόπουλος μπορεί να έκαναν λάθη (ο τέλειος ακόμη αναζητείται στην διαιτησία) αλλά συνολικά ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση χωρίς να καθορίσουν την εξέλιξη του ματς με τις αποφάσεις τους. Κι αυτό εν τέλει είναι το σημαντικό. Αυτά, για ένα δύσκολο σε φάσεις παιχνίδι.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Μάνος 7, Τσαρούχα 7, Σταματόπουλος 7.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΚΥΜΗ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιώργος Πουρσανίδης Θανάσης Δεσλής, Κωνσταντίνος Πουρσανίδης
Με καθυστέρηση δέκα λεπτών έφτασε στη Νέα Σμύρνη ο Θανάσης Δεσλής, δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης, επειδή είχε ξεχάσει την τσάντα του στο ξενοδοχείο. Τώρα, για το ματς, τα αδέρφια Πουρσανίδη και ο Δεσλής τα πήγαν πολύ καλά σ’ ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος παρά τα προβλήματα του είναι ανταγωνιστικός και η Κύμη πήρε τελικά το «διπλό», καθώς διαθέτει μεγαλύτερο βάθος ως ομάδα. Οι «γκρι» απέφυγαν τα λάθη και έφεραν εις πέρας την αποστολή τους με επιτυχία.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Πουρσανίδης Γ. 8, Δεσλής 8, Πουρσανίδης Κ. 8.