Αρχική  > Το Κοράκι

Διαχείριση που ξεφτίλισε το άθλημα!

686
Αν θέλεις να δείξεις σ’ έναν νέο διαιτητή τι δεν πρέπει να κάνει για να πετύχει στην διαιτησία σε μια μακρά διαδρομή παίρνεις το DVD του δεύτερου αγώνα ΑΕΚ-Άρης και του το δείχνεις σύμφωνα με ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ.

Γκόντας, Φούφης και Μπήτης με τις αποφάσεις τους ξεφτίλισαν το άθλημα, υποχρεώνοντας τις δυο ομάδες να τελειώσουν τον αγώνα με πέντε παίκτες!

ΑΕΚ- ΑΡΗΣ (2ος αγώνας για 3-4)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σπύρος Γκόντας, Ιωάννης Φούφης, Δημήτρης Μπήτης
Μια από τις χειρότερες διαιτησίες της φετινής χρονιάς είχαμε στον δεύτερο αγώνα της ΑΕΚ με τον Άρη στο ΟΑΚΑ για τις θέσεις 3-4 στα play offs. Κι αν η κακή ημέρα (αυστηρή τεχνική ποινή στον Οκάρο Γουάιτ για διαμαρτυρία του σε φάουλ που δεν του δόθηκε) από το πρωί φαίνεται, το φινάλε ήταν τραγικό και συνιστά διακωμώδηση του αθλήματος. Οι τρεις διαιτητές επέδειξαν αδυναμία διαχείρισης ενός επεισοδίου από εκείνα που συμβαίνουν στα ελληνικά (και όχι μόνο) γήπεδα και απέβαλλαν τους πάγκους και τέσσερις παίκτες της πεντάδας από τις δυο ομάδες με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν τα τελευταία 14’’ με τρεις παίκτες από την κάθε πλευρά και στο τέλος ο Άρης έμεινε με δυο, καθώς ο Ζάρας έκανε φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος και ήταν το πέμπτο! Νωρίτερα, ο Σπύρος Γκόντας δεν είδε φάουλ (στην δεύτερη περίοδο) πάνω στον Τζέρελ Μακ Νιλ και τον χρέωσε με δυο τεχνικές ποινές και τον έστειλε στα αποδυτήρια. Δεν είδε το καθαρό καλάθι του Οκάρο Γουάιτ (φέρει ευθύνη ο Μπήτης που ήταν σε… απόσταση αναπνοής, αλλά απλώς ανεβοκατέβαινε το γήπεδο χωρίς να σφυρίζει παρά μόνο σε λίγες περιπτώσεις) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν μέτρησε και δεύτερο καλάθι του Άρη σε αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων με το σκορ να είναι 55-50 ο Ζάρας άφησε την μπάλα (χτύπησε ταμπλό) ο Κάρτερ την έδιωξε αντικανονικά και οι διαιτητές δεν μέτρησαν το καλάθι! Συνολικά δε τα κριτήρια ήταν διαφορετικά στις δυο ρακέτες και εκείνος που έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ο Σπύρος Γκόντας. Ο έμπειρος και διεθνής ρέφερι επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά ότι είναι ντεφορμέ φέτος και είναι αδιανόητο γιατί η ΚΕΔ επιμένει και τον βάζει στην κληρωτίδα. Μπορεί με την διαιτητική ετοιμότητα που έχει τελευταία να «σφυρίξει» και έναν τελικό «αιωνίων»; Πολύ αμφιβάλλουμε γι’ αυτό. Το πιστοποιεί η αγωνιστική του κατάσταση… Ο Γιάννης Φούφης ήταν εκείνος με τα λιγότερα λάθη (έκανε όμως κι εκείνος ορισμένα) ενώ ο Δημήτρης Μπήτης σφύριξε λιγότερο και από τους δυο. Συνολικά ήταν μια τριπλέτα που δεν είχε συνοχή και αυτό αποτυπώθηκε στην αγωνιστική τους απόδοση. Η αδυναμία διαχείρισης που επέδειξαν στο τέλος του αγώνα αφήνει έκθετους και τους τρεις διαιτητές που έπραξαν κάτι που δεν θα έπρατταν ΠΟΤΕ σε μια «μάχη» των «αιωνίων».
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Γκόντας 3, Φούφης 6, Μπήτης 3.