Αρχική  > NBA

Τρομερός Γιάννης και "σκούπα" για Μπακς! (vid)

349
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δε σταματά να κάνει… αδιανόητα πράγματα και οι Μπακς «σκούπισαν» τους Πίστονς, με το 127-104 στο Game 4 μέσα στο Ντιτρόιτ να τελειώνει τη σειρά, με τις επικές «μάχες» με τους Σέλτικς να έρχονται.

Oι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ έκαναν άλλη μια επίδειξη δύναμης, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που όπως έχει αναφερθεί ξανά, θα έπρεπε να θεωρεί επιτυχία και μόνο τη συμμετοχή στα playoffs του ΝΒΑ. Η διαφορά δυναμικότητας σε όλα τα ματς, όπως και σε αυτό, ήταν εμφανέστατη, με το Μιλγουόκι να «γκαζώνει» στο δεύτερο ημίχρονο και να ξεφεύγει, ενώ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, ειδικά όταν ο Μπλέικ Γκρίφιν αποχώρησε τραυματίας στα 7 λεπτά για τη λήξη και με το σκορ στο 90-108, κάνοντας επίτηδες φάουλ λόγω «σακατεμένου» γονάτου.

Επόμενος αντίπαλος των «Ελαφιών» είναι οι Μπόστον Σέλτικς, στην ίσως πιο αναμενόμενη σειρά της Ανατολής στο φετινό ΝΒΑ, αφού για πολλούς ο νικητής της θα περάσει στους τελικούς του πρωταθλήματος, θεωρώντας αμφότερες τις ομάδες φαβορί, τόσο έναντι των Ράπτορς όσο και απέναντι στους Σίξερς στους μετέπειτα τελικούς της Περιφέρειας.

Με συνεργασίες των Έλινγκτον και Ντράμοντ, το ματς ξεκίνησε καλά για τους Πίστονς, που με τη συμβολή και του Τζάκσον προηγήθηκαν με διαφορά 10 πόντων στα πρώτα 4.5 λεπτά (18-8), τη στιγμή που ο Γκρίφιν άντεχε παρά το πρόβλημα στο γόνατο, με το 28-26 της πρώτης περιόδου να δείχνει, ότι επιτέλους ήταν ανταγωνιστικοί. Κάπου εκεί, βέβαια, ο «Αντέτο» άρχισε να ανεβάζει στροφές, αλλά αυτό δεν έφτανε απέναντι σε μια ομάδα, που βρήκε λύσεις σε αρκετούς παίκτες, με τον Κέναρντ και τον Γκάλογουεϊ να «σπρώχνουν» στο +10 και πάλι το Ντιτρόιτ στο 20ό λεπτό (54-44), αλλά ο Γιάννης περιόρισε τη ζημιά στους 6 πόντους, με ένα «σόου» που μόλις ξεκινούσε (62-56).

Και μιας λέγαμε, ότι μόλις είχε ξεκινήσει, στο τρίτο δωδεκάλεπτο πράγματι γύρισε μόνος του το ματς. Είτε με ατομικές ενέργειες είτε ευστοχώντας από τη γραμμή των βολών, μιας και κανείς δεν μπορούσε να τον σταματήσει, ο ηγέτης των Μπακς έφερε την ανατροπή, με τον Κόνατον να καρφώνει για το 82-83 στα 34 λεπτά αγώνα και τον Μπλέντσο να τους ωθεί σε μια διψήφια διαφορά (85-95). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τον Μπλέντσο να αντικαθιστά επάξια τον Γιάννη στο σκοράρισμα, στο μικρό διάστημα που έλειψε, με το 2ο τρίποντο του τελευταίου για το 90-108 στα επτά λεπτά για το τέλος να τελειώνει από τότε το ματς, αφού ο Γκρίφιν δεν άντεχε άλλο, κάνοντας φάουλ για να αποβληθεί και να σταματήσει να ταλαιπωρεί άλλο το γόνατό του. Το επτάλεπτο που ακολούθησε, λοιπόν, ήταν μια τυπική διαδικασία για το θρίαμβο της πρόκρισης του Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης ήταν «μυθικός» και στο ματς αυτό, τελειώνοντας με 41 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ αποσύρθηκε στα 6 λεπτά για το φινάλε. Για τους ηττημένους, 26 πόντους είχε ο Ρέτζι Τζάκσον και 22 ο ηρωικός Μπλέικ Γκρίφιν.