Αρχική  > NBA

Ο Λέοναρντ κρατά ζωντανούς τους Ράπτορς! (vid)

1238
Το Game 3 των τελικών της Ανατολής ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Κοάι Λέοναρντ (36π.) με καρδιά λιονταριού, όντας τραυματίας έκανε τη ζημιά στους Μπακς. Το 118-112 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα, καθώς οι Ράπτορς ήθελαν παραπάνω τη νίκη και τελικά την κατέκτησαν, ύστερα από δύο παρατάσεις.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν κακός με 12 πόντους, αλλά με 5/16 σουτ εντός πεδιάς και εφτά λάθη, ενώ οι μόνοι θετικοί για τα «ελάφια» ήταν οι Χιλ με 24 πόντους και Μπρόγκτον με 20. Η σειρά είναι πλέον στο 2-1 κι επόμενο ραντεβού είναι ξημερώματα Τετάρτης και πάλι στο σπίτι των Ράπτορς.

Οι Καναδοί μπήκαν με πολλή όρεξη στην αναμέτρηση και με περίσσιο τσαμπουκά. Ο Λέοναρντ ήταν ζεστός, ενώ για πρώτη φοτά έκανε την εμφάνισή του στη σειρά ο πολύπειρος Μαρκ Γκασόλ. Ο Ισπανός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Λόπεζ, σημειώνντας τρίποντα, ανοίγοντας την άμυνα των ελαφιών. Οι φιλοξενούμενοι με τον Αντετοκούνμπο να είναι καλά κλεισμένος, σούταραν συνέχεια από την περιφέρεια και πρέπει να ήταν ευχαριστημένοι με το 21-30 της πρωτης περιόδου.

Στη συνέχεια έπαιξαν περισσότερο μυαλωμένα, με περισσότερη υπομονή κι αυτό φάνηκε από το σκορ. Ο Μπρόγκτον βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενες διεισδύσεις άνιξε χώρους, ο Μίροτιτς πλήγωσε την κακή άμυνα του Σιάκαμ, ενώ ο Μπλέντσοου έτρεχε στ’ανοιχτό γήπεδο. Οι Ράπτορς βέβαια απόψε είχαν λύσεις κι είδαν τους Σιάκαμ και Πάουελ να δίνουν μεγάλες ανάσες στην επίθεση.Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-51 και πιστεύουμε πως αυτό κολάκειες σε μεγάλο βαθμό τους Μπακς.

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τον Giannis και την παρέα του, που εξακολουθούσαν να επιχειρούν βεβιασμένα σουτ, χωρίς κανένα πλάνο. Οι Ράπτορς δεν το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο όλο αυτό, όμως παίρνοντας πόντους από τους Πάουελ, Λάουρι και Σιάκαμ το 75-71 τους κρατούσε στον αφρό. Το ίδιο έκαναν για τους Μπακς οι Μπρόγκτον και Χιλ και το ματς λογικά θα κρινόταν στο τέλος, αφού το 77-75 άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Το Τορόντο φάνηκε να θέλει περισσότερο τη νίκη από τον αντίπαλό του κι αυτό το καταλαβαόναμε από hustle plays. Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε να είναι αρνητικός, όμως η παρουσία σε ριμπάουντ και άμυνα ήταν καταλυτική κι ο Μπολντενχόλζερ τον εμπιστευόταν. Ο Αμερικανός κόουτς δεν λάθεψε, αφού ο πιθανός MVP του φετινού ΝΒΑ με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 85-82 με εφτά λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Το έκτο φάουλ του Λάουρι έκανε τα πράγματα ιδιαίτερα δύσκολα για τους Ράπτορς, αφού αν έχασαν τότε η σειρά είχε σχεδόν ολοκληρωθεί. Το 88-88 έδινε προβάδισμα στους Μπακς, αφού το άγχος είχε πνίξει τους Καναδούς. Ο Λέοναρντ όμως με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στους Ράπτορς, ενώ ο Βανφλιτ με τρίποντο έκανε το 96-91. Ένα σερί 3-0 από τα ελάφια, έκψε τη διαφορά στους δύο πόντους με 38 δευτερόλεπτα ν’παπομένουν για τη λήξη. Ο Κρις Μίντλετον με καλάθι ισοφάρισε σε 96-96, το σουτ του Σιάκαμ δεν βρήκε στόχο και η παράταση ήταν γεγονός.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σαφώς επηρεασμένος από τη μέρια εικόνα του, το Τορόντο με τους Σιάκαμ και Λέοναρντ το εκμεταλλεύτηκε και το 103-99 ήταν γεγονός. Ο Μπρόγκτον βέβαια με καλάθι μείωσε στους δύο πόντους και ξανά σε 35 δεύτερα, μπορούσαν να συμβούν τα πάντα. Με δύο βολές ο Τζωρτζ Χιλισοφάρισε ξανά το ματς και τα τελευταία 14 δεύτερα ανήκαν όλα στους Ράπτορς. Ο Λέοναρντ πήρε την επίθεση πάνω του, όμως η καλή άμυνα του Giannis του έκρυψε το καλάθι κι έτσι έχουμε δεύτερη παράταση.

Το έκτο φάουλ του Αντετοκούνμπο άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Οι Γκασόλ και Λέοναρντ βρήκαν πάτημα και το 109-106 με κάρφωμα του Λέοναρντ έδωσε πνοή στο κοινό των Ράπτορς. Οι Μπακς ισοφάρισαν όμως οι Καναδοί ήθελαν περισσότερο τη νίκη και τελικά την κατέκτησαν με 118-112.