Αρχική  > NBA

Δεν αστειεύονται τα "ελάφια" (Μιλγουόκι Μπακς-Τορόντο Ράπτορς 125-103)

1682
Παρέλαση έκαναν οι Μπακς στο δεύτερο ματς με τους Ράπτορς στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο κέρδισε με 125-103, έκανε το 2-0 και φαντάζει το φαβορί, για να προκριθεί στους τελικούς του ΝΒΑ. Ο Greek Freak ήταν εξαιρετικός με 30 πόντους, 17 ριμπάουντ και 5 τελικές, ενώ τον βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό οι Μπρόγκτον (13π.) και Ιλιασόβα (17π.).

Σ’αντίθεση με το Game 1, απόψε οι Μπακς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο παιχνίδι. Καλές άμυνες, γρήγορες επιθέσεις και γρήγορα οικοδόμησαν μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων (13-23). Οι Καναδοί είχαν μπει νωχελικά, χωρίς πολλή ενέργεια και μόνο οι Λέοναρντ και Λάουρι, προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους. Το 35-21 ήταν δικαιο σκορ για τα πρώτα 12 λεπτά και η συνέχεια αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Βασικά και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο είχαμε μία από τα ίδια. Οι γηπεδούχοι έκαναν οτι ήθελαν στο παρκέ, με τους Ιλιασόβα και Μπρόγκτον να δίνουνρεσιτάλ έξω από τα 7,25. Οι Ράπτορς ήταν αποσβολωμένοι στην κυριολεξία και φαίνονται πως θα γύριζαν σπίτι τους με το σκορ της σειράς να είναι στο 2-0… Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω. Το 64-39 του πρώτου ημιχρόνου τα έλεγε όλα…

Μία από τα ίδια και στην τρίτη περίοδο. Τα «ελάφια» έπαιζαν ολοκληρωτικό μπάσκετ και οι φιλοξενούμενοι, κοίταζαν τι θα κάνει ο Λέοναρντ στην επίθεση. Ειδική μνεία πρέπει να κάνουμε στπν Πασκάλ Σιάκαμ, ο οποίος σε 22 λεπτά συμμετοχής έκανε πέντε φάουλ, ενώ είχε πετύχε 6 πόντους με 3/8 εντός πεδιάς. Όταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες του οργανισμού, είναι τόσο αδρανής, τότε αντίο ζωή και πάμε στο επόμενο παιχνίδι. Μάλλον βιαστήκαμε λίγο, αφού οι Καναδοί εκμεταλλεύτηκαν τις κάκιστες επιλογές στην επίθεση του Μλγουόκι και με τους Βαν Φλιτ και Ιμπάκα να παίρνουν μπρος, ξαφνικά η διαφορά κατέβηκε στους 13 πόντους (83-70). Ο Μπολντενχόλζερ πήρε τάιμ-άουντ, τα έψαλε στους παίκτες και το 89-70 ήταν γεγονός με τρεις συνεχόμενους αιφνιδιασμούς. Tελικά με buzzer beater του Μικς το 95-77 έδινε ξεκάθαρα προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως χρειαζόταν ακόμα προσοχή ο αγώνα.

Το Τορόντο ήθελε να πλησιάσει περισσότερο για ν’αγχώσει στους αντιπάλους του, όμως όσο δεν κατέβαζε τη διαφορά, κάτω από τους δέκα πόντους, δεν είχε τύχη. Αυτό δεν κατέστη ποτέ δυνατό, γιατί ο Giannis φρόντισε να είναι παρών, όταν το Τορόντο πλησίασρ στο σκορ. Οι Μπακς καθάρισαν πολύ εύκολα το δεύτερο ματς της σειράς (125-103) και τώρα θα πάνε στον Καναδά με στόχο να πάρουν ένα διπλό, που θα τους καταστήσει φαωβορί για πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.