Αρχική  > NBA

Επιβλητικοί οι Νάγκετς και 3-2 τους Μπλέιζερς (vid)

600
Ο Νάγκετς διέλυσαν τους Μπλέιζερς στο Game 5 με 124-98, πήραν το προβάδισμα στη σειρά με 3-2 και πλέον βρίσκονται ένα βήμα πριν τους τελικούς της Δύσης.

Η ομάδα του Ντένβερ κατέβηκε αποφασισμένη στο παρκέ και από τα πρώτα λεπτά έστειλε στους αντιπάλους το μήνυμα για το τι θα ακολουθήσει.

Οι Νάγκετς δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και μάλιστα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (65-47) όλα φάνηκε να τελειώνουν, αφού η εικόνα των Μπλέιζερς δεν άφηνε και πολλά περιθώρια.

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο στο τρίτο 12λεπτο (93-65) και έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβαζαν φρένο.

Κορυφαίος για ακόμα ένα ματς ήταν ο Γιόκιτς με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μίλσαπ (24π.), Μάρεϊ (18π.) και Χάρις (16π.).

Οι Μπλέιζερς είχαν σε μέτριο βράδυ τους Λίλαρντ (22π.) και ΜακΚόλουμ (12) και δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται και πάλι στο Πόρτλαντ, με τους Νάγκετς να προηγούνται 3-2 κα ι να βρίσκονται ένα βήμα από τα τελικά της Δύσης.