Αρχική  > NBA

Με τέτοιον Giannis δεν χάνουν οι Μπακς!

357
Οι Μιλγουόκι Μπακς απέδειξαν στο Game 2, πως θα παλέψουν με νύχια και με δόντια, για να προκριθούν στους τελικούς της Ανατολής.

Το τελικό 123-102 ήταν αντιπροσωπευτικό με τον Γιάννη Αντετοκουνμπο να δίνει απαντήσεις στους επικριτές, σκοράροντας 29 πόντους, ενώ 28 σημείωσε ο Κρις Μίντλετον. Πλέον η παρέα του Greek Freak είναι στο 1-1 με τους Κέλτες να έχουνς όμως το πλεονέκτημα έδρας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες, στην κυριολεξία να τα δίνουν όλα. Οι Σέλτικς ήταν ξανά πολύ δυνατοί στην άμυνα με τους Χόρφορντ και Μπέινς να δέρνουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Στην επίθεση οι «Κέλτες» ήταν υπομονετικοι, συστηματικοί και κυρίως αποτελεσματικοί, χάτη στον εξαιρετικά ταλαντούχο Ίρβινγκ.

Οι Μπακς έκλεισαν το ημίχρονο στο 55-59, λόγω του Κρις Μίντλετον και των είκοσι πόντων του. Ο «Giannis» να μεν είχε σημειώσει 13 όμως η ομάδα του δεν τον βοηθούσε στο να πάρει καλές θέσεις στην επίθεση.

H υπόθεση-νίκη ολοκληρώθηκε πολύ γρήγορα αφού τα ελάφια δεν είχαν όρεξη γι’αστεία. Ο Αντετοκούνμπο με 15 πόντους και πολλή δουλειά στην άμυνα, έκανε τη διαφορά και το σερί 24-2 στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου τα έλεγε όλα.

Μάλιστα το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε κανένα νόημα κι όλα περίμεναν να μάθουν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 123-102.