Σάββατο 19 Απριλίου 2014 | 02:15

Αρχική - EUROLEAGUE - Ιδανική πρεμιέρα με V-Span - Περπέρογλου

11 | 10 | 2012 23:07

Ιδανική πρεμιέρα με V-Span - Περπέρογλου

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο κάτοχος του τροπαίου, Ολυμπιακός, αφού επιβλήθηκε 85-81 της Κάχα Λαμποράλ, ενώπιον 8.000 φίλων του.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν εντυπωσίασαν με την παρουσία του ειδικά στον αμυντικό τομέα, ωστόσο αυτό που μετράει, ειδικά στις πρεμιέρες, είναι η νίκη. Σπανούλης, Πρίντεζης και Περπέρογλου ήταν οι κορυφαίοι των Πειραιωτών ενώ για το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς εντυπωσίασε ο Λάμπε του δευτέρου μέρους.

Μπήκε δυνατά, αλλά…
Με αρχική πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσεϊ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιώργος Μπαρτζώκας και κατάφερε να πάρει τα ηνία (8-3 στο 3’ και 14-9 στο 5’, 18-13 στο 7’), κυρίως λόγω της ευστοχίας των παικτών του από την περιφέρεια (Σπανούλης-Παπανικολάου) αλλά και των δύο εντυπωσιακών καρφωμάτων του Τζο Ντόρσεϊ. Ο τελευταίος, όμως, χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και αντικαταστάθηκε από τον Χάινς.
Οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν άμεσα το αντίδοτο στην «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα στο πρόσωπο του Αντρέ Νοτσιόνι, ο οποίος αντικατέστησε τον Λάμπε στη θέση «5», δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Έτσι, έτρεξαν ένα σερί 10-0 και  έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-23! Το πρόβλημα των Πειραιωτών δεν ήταν τόσο  επιθετικό όσο αμυντικό, καθώς δέχονταν καλάθι με όλους τους τρόπους (από το low post με τον Νοτσιόνι, από drive, από μέση και μακρινή απόσταση).

Η ανατροπή της ανατροπής…
Με εύστοχο σουτ του Καμπέθας η Κάχα ξέφυγε με 20-28 (στο 11’), γεγονός που έφερε την αφύπνιση του Γιώργου Πρίντεζη αλλά και ολόκληρου του Ολυμπιακού. Μέσα σε ένα λεπτό ο «Πριντ» έφερε το ματς στα ίσια (28-28 στο 12’), ενώ στο 13’ με δικό του καλάθι η ομάδα του προηγήθηκε με 32-29, πριν το 36-29 του 15’! Και όλα αυτά επειδή έσφιξε το… ζωνάρι στην άμυνα ελέω της ταυτόχρονης παρουσίας στο παρκέ των Μάντζαρη, Περπέρογλου και Μαυροειδή…  Οι Ισπανοί μείωσαν προσωρινά σε 39-37 (17’) με τρίποντο του Νοτσιόνι, αλλά ο Ολυμπιακός τον είχε βρει το δρόμο του και με μπροστάρηδες  τους Σπανούλη-Περπέρογλου έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (48-37), στο φινάλε του ημιχρόνου.
Η Κάχα ξεκίνησε την επανάληψη με δύο τρίποντα και ένα γκολ φάουλ με αποτέλεσμα να μειώσει αρχικά σε 51-48 (22’) πριν φέρει το ματς στα ίσια (54-54 στο 25’) και προηγηθεί κιόλας (57-61 στο 27’) με κρεσέντο του άτεχνου Λάμπε (13 πόντοι σε 7 λεπτά!!!).   Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» πίσω στο σκορ με 65-66 παρά το ρεσιτάλ του Γιώργου Πρίντεζη.

Ξέσπασμα και νίκη
Το προβάδισμα συνέχισε να έχει εναλλαγές, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να αναζητά ένα ακόμη ξέσπασμα που θα τον φέρει κοντά στη νίκη. Δυο καλές άμυνες και ισάριθμα καλάθια του Κάιλ Χάινς του έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων  (77-72 στο 35’). Η διαφορά έφτασε στο +9 (82-73 στο 38’) έπειτα από πέντε σερί πόντους του Πέρο Άντιτς. Κάπου εκεί είχαν κριθεί τα πάντα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 82-78 43 δεύτερα πριν το φινάλε, αλλά τελικά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη με και ξεκίνησαν με το δεξί στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 48-37, 65-66, 85-81
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 4, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 16(2), Περπέρογλου 14(2), Ντόρσεϊ 7, Σλούκας 6(2), Μαυροειδής 1, Πρίντεζης 17(3), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 11(1), Ερνάντες, Καμπέθας 9(1), Σαν Εμετέριο 11(1), Ερτέλ 6 (1), Όλεσον 13(1), Λάμπε 18(1), Μπιέλιτσα Ν. 11(1), Κοζέρ 2.

Ανώτερη η Ολίμπια Μιλάνο κέρδισε τη Μακάμπι με 91-77

18|04|14 22:06  Αλβέρτης: "Συνεχίζουμε ενωμένοι"

Να ξεχάσει άμεσα την άσχημη αποψινή βραδιά του Παναθηναϊκού στη Μόσχα θέλει ο Φραγκίσκος Αλβέρτης!

18|04|14 20:52 Επιτάφιος στη Μόσχα

Η ΤΣΣΚΑ διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 77-51 και έφερε τη σειρά των πλέι οφ στο 2-0. Μόνο με θαύμα θα πάνε οι «πράσινοι» στο Final 4.

18|04|14 20:12 Έξω ο Ναβάρο

Όπως ενημέρωσε η Μπαρτσελόνα, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο δεν θα παίξει στο τρίτο παιχνίδι με τη Γαλατασαράι

17|04|14 23:50 Λάσο: « Πήραμε μια σημαντική νίκη»