Αρχική  >  Ελλάδα  >  A2  > Καβάλα

Με φόλοου του Ιωάννου ο Πανελευσινιακός

443
Νίκησε στο Αρτάκης τον Πανιώνιο 95-94

Στην αναμέτρηση των... απογοητευμένων ο Πανελευσινιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο κλειστό της Αρτάκης επί του Πανιωνίου με 95-94. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μάρκοβιτς να μην έχει αντίπαλο ξεκίνησαν δυναμικά και μόλις στο 7' ξέφυγαν με 8-21, ενώ ένα λεπτό αργότερα  η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (11-25). Ο "Ιστορικός" με την πάροδο του χρόνου βρήκαν τα πατήματά τους και με ηγέτη τον Κόλεμαν κατάφεραν να πλησιάσουν σε 39-43, για να κλείσει το ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 39-47. Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Πανελευσινιακός πάντα με μπροστάρη τον Μάρκοβιτς διατηρούσε μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (51-63, 58-70), ωστόσο ο Πανιώνιος πλησίασε στο 30' σε 63-70. Οι Νεοσμυρνιώτες όμως συνέχισαν να μάχονται και αφού ισοφάρισαν σε 88-88 στο 37' πέρασαν μπροστά με 1/2 βολές του Βεργίνη 5'' πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση του Πανελευσινιακού ο Μάρκοβιτς ήταν άστοχος, όμωες ο Ιωάννου με φόλοου έγραψε το 94-95

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-47, 63-70, 94-95.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 17 (3), Βεργίνης 11 (1), Σίχεϊ 4, Σπυρόπουλος 9, Στρναντ 3 (1), Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 11, Κόλεμαν 23 (9 ριμπ.), Ταμπς 16 (2).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Μίτροβιτς 15, Τσακαλέρης 1, Λούμπι 16 (13 ριμπ.), Αθανασούλας 5 (1), Μάρκοβιτς 26 (2), Δορκοφίκης, Ιωάννου 13, Τζόνσον, Οφοέγμπου 6, Αβραμίδης 2, Σίμπσον 11 (2).