Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

"Διπλό ηλεκτροσόκ" από τον Κολοσσό ο ΠΑΟΚ (79-83)

343
Ο Κολοσσός ήθελε όσο τίποτε άλλο αυτή τη νίκη παρ’ όλο που μαθηματικά δεν φαίνεται να προλαβαίνει να γλιτώσει την… πτώση στην Α2.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους αναδείχτηκε ο Γκος με 16 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Μπράουνινγκ με 16 πόντους επίσης

Αμφότερες οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ επιθετικά στον αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (22-22). Ο Κολοσσός φαινόταν αρκετά αποφασισμένος και δεν άφησε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη του ΠΑΟΚ κάτι που μέχρι το ημίχρονο φάνηκε σωτήριο καθώς ο Δικέφαλος ανέβασε «στροφές». Παρ’ όλα αυτά όμως βρέθηκε μόλις στο συν 5 (43-38) στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στην έναρξη του δεύτερο μέρους της αναμέτρησης, η ομάδα από τη Ρόδο, μπήκε πολύ καλύτερα και με μεγαλύτερη ευστοχία πέτυχε την ανατροπή στο σκορ. Με επιμέρους σκορ 14-28, πήρε το προβάδισμα για χάρη της και πήγαινε ολοταχώς για το μεγάλο «διπλό». Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να μην βγάζει αντίδραση προς στιγμήν, αν και το έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο σκοράρισμα σε αυτή τη φάση ήταν καλύτερος, ο Κολοσσός όμως πιο αποτελεσματικός. Έτσι, κατάφερε να πετύχει σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ με 79-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-38, 57-66, 79-83