Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

Δύσκολα τα πράγματα για το Λαύριο, ηττήθηκε από την Κύμη (89-88)

318
Η ζωή σου ο θάνατός μου είναι ένας τίτλος που ταιριάζει σε αυτό το ματς, με την Κύμη σήμερα όμως να δείχνει μεγαλύτερο ένστικτο επιβίωσης.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους αναδείχτηκε ο Γουίλιαμς με 22 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μιλόσεβιτς με 15 πόντους.

Η αναμέτρηση αυτή είχε καίρια σημασία και για τις δύο ομάδες που παλεύουν αγώνα με τον αγώνα κόντρα στην πιθανότητα του υποβιβασμού. Σήμερα όμως η Κύμη έδειχνε να «δίψαγε» περισσότερο και κατόρθωσε να το δείξει και στην πράξη. Όπως ήταν αναμενόμενο το ματς κύλησε σε γρήγορους ρυθμούς και οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν… φουλ επίθεση. Τα σουτ όμως από την περιφέρεια «πρόδωσαν» τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη. Στο πρώτο μέρος είδαμε ωραίο μπάσκετ και το σκορ να είναι ανατρέψιμο.

Η τρίτη περίοδος όμως ξεκίνησε άσχημα για το Λαύριο που έμεινε αρκετά πίσω (62-46) μη μπορώντας να φτάσει το καλάθι και να σκοράρει. Οι Χαραλαμπόπουλος και Νίξον κατάφεραν μερικά γρήγορα σουτ. Έτσι η διαφορά μπορεί να έμεινα στα διψήφια όμως δεν ήταν τόση για να έχει χαθεί η ευκαιρία. Και ακριβώς αυτό έγινε, αφού το Λαύριο ήταν λες και άλλαξε τον διακόπτη σε μερικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι όντας καταιγιστικοί, έφτασαν το σκορ στο 89-88.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88