Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

Ισοπέδωσε τον Πανιώνιο ο Προμηθέας (104-67)

309
Οι Πατρινοί συνεχίζουν ανοδικά την πορεία τους στην Betshop Basket League, αφού σημείωσαν ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους αναδείχτηκε ο Μπράουν με 29 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Παπαντωνίου με 27 πόντους.

Ο Προμηθέας δεν χαρίστηκε καθόλου στον Πανιώνιο από την πρώτη στιγμή. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν στο παρκέ… αγριεμένοι και στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο «έχτισαν» μια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πριν καν βρουν ρυθμό και οργανώσουν την άμυνά τους, δέχτηκαν αρκετούς πόντους. Έτσι στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν κάπως να μετριάσουν το άσχημο ξεκίνημα που έκαναν. Ωστόσο παρέμειναν στο μείον 13 για το πρώτο μέρος (47-34).

Η συνέχεια ωστόσο για τους Νεοσμυρνιώτες ήταν αρκετά χειρότερη. Μπορεί στην τρίτη περίοδο να κατάφεραν να δείξουν κάποια πράγματα στο παρκέ, όμως ο Προμηθέας τα εκμηδένισε στο τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο «ξέσπασε» ακόμα περισσότερο και το σκορ πλέον ξέφυγε. Η νίκη ήταν μονόδρομος. Μάλιστα όσο μεγάλη ήταν για τους Πατρινούς, άλλο τόσο το τελικό 104-67, ήταν βαρύ για την ομάδα του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67