Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

Φάνηκε ο χαρακτήρας του Λαυρίου

192

Το Λαύριο αποδεικνύεται πολύ σκληρό για να πεθάνει. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κέρδισε τον Χολαργό με 76-69 και παρέμεινε και μαθηματικά στην Basket League.

Πολύ δυνατό ματς έγινε στο κλειστό του Λαυρίου. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανως αγχωμένοι για την υπόθεση-νικη, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά χαλαροί, μιας κι είχαν προκριθεί ήδη στα playoff. Οι Λαμπ και Μιλόσεβιτς πάντως ήταν ζεστοί στην επίθεση, όμως και οι Χόκινς και Κιλπάτρικ για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Το 18-16 της πρώτης περιόδου μας προετοίμαζε για ένα θρίλερ, που θα κράταγε μέχρι το τέλος. Ο Χολαργός έσφιξε λίγο την άμυνά του, ο Γιάνκοβιτς πήρε πρωτοβουλίες κι έτσι το 23-26 ήταν γεγονός. Η ομάδα του Σερέλη βέβαια έδειξε χαρακτήρα μέχρι το ημίχρονο και το 37-39 άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Το Λαύριο μπήκε πιο οργανωμένα στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό έγινε εξατίας του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, που πόσταρε και είτε έφτιαχνε φάσεις για τους συμπαίκτες ή τις τελείωνε ο ίδιος. Ο Χολαργός βέβαια έβρισκε λύσεις από τους Λοβ και Χόκινς, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Τελικά στο τέλος νίκησε για πολλοστη φορά το ενστικτό της επιβίωσης, μίλησε ξανά. Στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο έδειχνε πως το θέλει περισσότερο και τελικά πήρε τη νίκη. Το τελικό 76-69 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, θα βρίσκεται και την επόμενη σεζόν στην Βasket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-39, 55-58, 76-69