Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

Έπαιξε σαν Βασίλισσα και «διέλυσε» τον Προμηθέα (ΑΕΚ – Προμηθέας 88-60)

284
Η ΑΕΚ εμφανίστηκε σοβαρή και αφού εκμεταλλεύτηκε τα 22 (!) λάθη του Προμηθέα τον «διέλυσε» με 88-60 και έκανε το 2-1 στην σειρά, ενώ χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στα πρώτα λεπτά και αφού εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων πήραν γρήγορα προβάδισμα, μετά από σερί 5-0, με 13-6, με τρίποντο του Θίοντορ. Οι Πατρινοί ήταν εμφανώς αγχωμένοι και το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και έδιναν δικαίωμα στους παίκτες του Μπάνκι να πετυχαίνουν εύκολους πόντους. Το τρίποντο του Μπράουν τους αφύπνισε, ενώ ο Λίποβι με λεί απ μείωσε σε 13-11. Ο Γιορκ ήταν σε πολύ καλό βράδυ και με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 19-11, στο 10′.

Ο Προμηθέας συνέχισε τα λάθη και στην δεύτερη περίοδο και οι γηπεδούχοι δεν είπαν όχι στα δώρα των αντιπάλων τους και έφτασαν στο +12 (23-11) με τον Εμπάκουε. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να κλείσουν την ψαλίδα, όμως οι Σάκοτα και Λαρεντζάκης ήταν εκεί στα κρίσιμα σημεία και σκόραραν για το 31-17. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί στην άμυνα στο transition που τους πλήγωνε σε κάθε ευκαιρία, ενώ οι παίκτες της «Ένωσης» δεν άφηναν καμία ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Γιατράς κάλεσε τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους αθλητές του, που με την επανέναρξη του ματς έτρεξαν σερί 0-8 και μείωσαν σε 34-27. Ο Σαντ-Ρος σκόραρε σε μία πολύ δύσκολη προσπάθεια και διαμόρφωσε το 36-27 για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και με τους Γιορκ και Σαντ-Ρος να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση έφτασαν στο +21 (55-34) μετά το τρίποντο του Αμερικανού. Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν στήσει ένα κανονικό πάρτι στο γήπεδο και εκτός από ουσία προσέφεραν και θέαμα, ενώ ο Χάντερ με καλάθι και φάουλ έκανε το 60-34. Οι φιλοξενούμενοι «απουσίαζαν» από το παρκέ και δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του ματς να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων ήταν εύστοχη και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 74-42.

Ο Προμηθέας «ξύπνησε» στην τελευταία περίοδο και με σερί 0-7 μείωσαν σε 76-49, καθώς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την χαλάρωση της «Ένωσης». Ο Γιορκ πραγματοποιούσε την καλύτερη εμφάνισή του με τα «κιτρινόμαυρα» και με ένα ακόμα καλάθι έκανε το 78-49. Ο Τσαϊρέλης «πάλευε» μόνος του επιθετικά και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 85-55, όμως ο Λαρεντζάκης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 88-55. Το τελικό 88-60 διαμόρφωσε ο Χολ με πέντε συνεχόμενους πόντους.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους «κιτρινόμαυρους» από τους Γιορκ και Χάντερ που είχαν 23 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Πατρινούς διασώθηκε ο Τσαϊρέλης με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60.