Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

Φοβερό παιχνίδι και... "θριλερική" νίκη για το Περιστέρι!

471
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ δύο εξαιρετικών ομάδων, το Περιστέρι κατάφερε να φτάσει στη νίκη (84-81), έχοντας τους Βασιλόπουλο (19π.) και Μπέντιλ (17π.) σε φοβερή κατάσταση στο φινάλε. Ο Ήφαιστος έπαιξε σπουδαία σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να κάνει το… break!

Στο παιχνίδι:

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο μεταξύ του Περιστερίου και του Ήφαιστου Λήμνου, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να βάζει αρκετά δύσκολα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-18, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα των γηπεδούχων (47-43).

Για το Περιστέρι από 7 είχαν οι Σκορδίλης, Βασιλόπουλος και Κάλαχαν, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Φρειμάνις είχε 11 και από 7 οι Γκότσερ και Γουίγκινς.

Στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Ήφαιστος Λήμνου όχι μόνο έβαλε δύσκολα στο Περιστέρι, αλλά κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο + (61-68), χάρις την πολύ καλή εμφάνιση του Φρειμάνις που είχε 14 πόντους, ενώ ο Γκότσερ είχε γίνει διψήφιος με 11. Για τους γηπεδούχους που επιθετικά δεν είχαν καλές επιλογές, 11 είχε ο Σκορδίλης, ενώ ο Μπέντιλ είχε φτάσει τους 10.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και έφερε… τούμπα το παιχνίδι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με το φινάλε, ωστόσο, να είναι δραματικό! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως, κατάφερε να πάρει μια… «θριλερική» νίκη, με τον Σταμάτη να αστοχεί για τρεις σε χρόνο μηδέν με σκορ 84-81 υπέρ των γηπεδούχων, που έμελλε να είναι και το τελικό.