Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

«Διέλυσε» τον Ήφαιστο και ελπίζει το Λαύριο (Λαύριο – Ήφαιστος Λήμνου 96-76)

325
Το Λαύριο έκανε το καθήκον του απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου και με εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε με 96-76, για την 26η αγωνιστική της Basket League και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Θεσσαλονίκης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι θέλουν τη νίκη και πήραν γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα. Το δίποντο του Λαμπ έφερε τη διαφορά από νωρίς σε διψήφια επίπεδα (15-5), ενώ συνεχόμενοι πόντοι του Μπιούφορντ άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα (22-8). Οι φιλοξενούμενοι δεν πίεζαν ιδιαίτερα σε καμία πλευρά του παρκέ, όμως μείωσαν σε 27-15 με το τρίποντο του Μούρτου.

Το Λαύριο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου έφτασε στο +19 (36-17) δείχνοντας ότι θα έχουν μία εύκολη επικράτηση. Η ομάδα της Λήμνου δεν έδειχνε ικανή να σταματήσει τους αποφασισμένους γηπεδούχους που με τον Νίξον έκανε το 43-19. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου προσπαθούσαν να κλείσουν τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσει και με τον εντυπωσιακό Λαμπ έκαναν το 50-31. Ο ίδιος σκόραρε για το 57-33, ενώ ο Σταμάτης διαμόρφωσε το 57-34 για το πρώτο μέρος.

Ο Ήφαιστος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και με ένα μικρό σερί στην αρχή του δεύτερου μέρους μείωσε, όμως το Λαύριο ήταν απόλυτα συγκεντρωμένο και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε πολύ μεγάλα επίπεδα. Οι Μιλόσεβιτς και Νίξον σκόραραν για το 66-49, ενώ ο Ουίτνεϊ με καλάθι και φάουλ άνοιξε την ψαλίδα στο +18 (69-51). Ο ίδιος με τρίποντο στην λήξη του χρόνου έκανε το 76-53 για την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι κατέβασαν αισθητά τον ρυθμό, όμως διατηρούσαν το μεγάλο τους προβάδισμα. Οι βολές του Μιλόσεβιτς έφεραν την ομάδα του στο +30 (83-53) και τα εναπομείναντα λεπτά είχαν σχεδόν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Φρέιμανς σκόραρε για το 86-63, όμως ο Νίξον με δύο βολές έκανε το 88-63. Το εύκολο καλάθι του Έβανς έφερε την διαφορά στους 20 πόντους (88-68) και το αποτέλεσμα δεν θα μπορούσε να αλλάξει. Ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 96-74 με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Το τελικό 96-76 διαμόρφωσε ο Διαμαντάκος με λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μιλόσεβιτς και Μπιούφορντ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη διασώθηκαν οι Έβανς και Διαμαντάκος με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.