Αρχική  >  Ελλάδα  > Stoiximan.gr Basket League

Ο ΠΑΟΚ δεν στέρησε την 2η θέση από το Περιστέρι (Περιστέρι – ΠΑΟΚ 83-65)

307
Το Περιστέρι πραγματοποίησε μία ακόμα από τις γνωστές του εξαιρετικές εμφανίσεις και πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στον προβληματικό ΠΑΟΚ με 83-65 και κατατάχθηκε στην δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε από τα πρώτα λεπτά τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και το έδειξε με το τρόπο της, καθώς απέναντι σε έναν πληγωμένο «Δικεφάλο» με μόλις 8 παίκτες έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ. Όταν ήθελαν οι γηπεδούχοι άνοιγαν το γκάζι και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, ενώ ούτε στο 5 εναντίον 5 αντιμετώπιζε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Με το τέλος του πρώτου μέρους φάνηκε ποιος θα είναι αυτός που θα πάρει το ροζ φύλλο, καθώς το +14 (51-37) ήταν απόλυτα αντιπροσωπευτικό του αγώνα. Η αποβολή του Χρυσικόπουλου με δεύτερη τεχνική ποινή έφερε ακόμα πιο κοντά την ήττα στον ΠΑΟΚ, με τις επιλογές του Παπαθεοδώρου να μειώνονται αισθητά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν το προβάδισμά τους και να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση που τους έφερε στην δεύτερη θέση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καράμπελας και Σκορδίλης με 13 και 12 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη διασώθηκε μόνο ο Ζάρας με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65.