Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ρέθυμνο

Αγκαλιά με την παραμονή το Ρέθυμνο

1138
Το Ρέθυμνο δείχνει πως αντέχει την πίεση. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μ’εξαιρετική εμφάνιση, κέρδισε το Περιστέρι με 83-73 και παρέμεινε σε τροχιά παραμονής στην Basket League.

Κορυφαίος ήταν για πολλοστή φορά ο Στιβ Μπαρτ με 30 πόντους.

Οι Κρητικοί ήταν πολύ αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο, αφού ήθελαν μόνο νίκη, για να έχουν το πάνω στην υπόθεση-παραμονή στην κατηγορία. Το Περιστέρι από την άλλη μεριά φαινόταν κάπως πιο χαλαρό και δεν έδειχνε ότι θα στενοχωριόταν και πολύ αν έχανε το ματς. Πάντως οι Ντάνιελς και Μπαρτ-Τζούνιορ ήταν όλα τα λεφτά για τους Κρητικούς, ιδιαίτερα στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι βέβαια δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ, χάρη στους Κάλαχαν και Γκρέι και το 28-20 ήταν ενδεικτικό. Βέβαια οι γηπεδούχοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και με συνεχόμενα τρίποντα, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 11 (39-28).

Το Ρέθυνο δεν έριξε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, φοβούμενο τυχόν ρελάνς του Περιστερίου. Ο Ζιάγκος είχε δώσει εντολή για πίεση στους παίκτες του, ενώ το ίδιο έκανε και ο Αργύρης Πεδουλάκης. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης παρέμεινε ο Στιβ Μπαρτ, που μετά από 30 λεπτά είχε σημειώσει 28 πόντους. Ουσιαστικά ο νικητής είχε κριθεί πριν το τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν εικόνα… αντεπίθεσης.

Το τελικό 83-73 ήταν δίκαιο σκορ και πλέον οι Κρητικοί θα παίξουν όλα για την παραμονή τους στο ματς με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 63-51, 83-73