Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ρέθυμνο

Μεγάλη νίκη στην παράταση για το Ρέθυμνο

172
Το 1-0 στα πλέι οφ απέναντι στον Κολοσσό έκανε το Ρέθυμνο με 84-71. Οι νικητές αν και βρέθηκαν στο -15 στο ημίχρονο, εν τέλει κατάφεραν να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο  * Οι δηλώσεις Βετούλα, Λυκογιάννη

Το 1-0 στα πλέι οφ απέναντι στον Κολοσσό έκανε το Ρέθυμνο με 84-71. Οι νικητές αν και βρέθηκαν στο -15 στο ημίχρονο, εν τέλει κατάφεραν να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με ένα επιμέρους 21-8

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ. Οι Ρέλεφορντ και Σαλούστρος έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων (5-10) στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Η διαφορά αυξήθηκε στο +8 (7-15).

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα με δίποντο του Χριστοδούλου κατάφερε να μειώσει σε 14-19. Όμως ο Σαλούστρος “εκτελώντας” πίσω από τα 6.75 έκανε το 14-22.

Ένα γρήγορο σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε το Ρέθυμνο σε απόσταση “αναπνοής” από τον Κολοσσό (20-22). Οι φιλοξενούμενοι όμως με τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, εκτόξευσαν τη διαφορά σστη μεγαλύτερη τιμή της (+11, 20-31).

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να βρουν τον τρόπο που θα… έβαζαν δύσκολα στους “θαλασσί”. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη όμως με τον Ρέλεφορντ να έχει πάρει “φωτιά” στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας μεγάλο προβάδισμα (24-39).
Στην έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι παρόλο που ήταν εξαιρετικοί στο επιθετικό κομμάτι δεν μπορούσαν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά η οποία παρέμενε σε διψήφιο αριθμό.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με ένα “τρελό” ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 14-0 έχοντας πολυφωνία στον επιθετικό τομέα κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Κολοσσός 10 λεπτά πριν από το φινάλε ήταν μπροστά με 6 πόντους (45-51). Το Ρέθυμνο όμως είχε φέρει τούμπα το ματς. Οι δύο ομάδες εν συνεχεία έδιναν “μάχη” θέλοντας να “κλειδώσουν” από νωρίς τη νίκη. Κάτι τέτοιο ήταν ιδιαίτερα δύσκολο πόσο μάλλον για το σύνολο της Ρόδου που είχε πετύχει μόλις 6 πόντους στα πρώτα 8.30 λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο παίρνοντας “κεφάλι” στο σκορ με 2/2 βολές του Φιτζπάτρικ (58-57). Ο Ρέντικ “έγραψε” το 58-59, προτού απαντήσει ο Άρνολντ με τρίποντο-βόμβα (61-59). Χολ και Βασιλόπουλος κατάφεραν να διαμορφώσουν το +2 (61-63), αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος με λέι απ ισοφάρισε σε 63-63. Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση με τον Χολ, και παρόλο που ο Βασιλόπουλος “άρπαξε” το επιθετικό ριμπάουντ δεν ευστόχησε ούτε αυτός στο buzzer beater στέλνοντας το ντέρμπι στην παράταση.

Στην παράταση το Ρέθυμνο ήταν εκπληκτικό σε άμυνα κι επίθεση. Εμφάνισε τις αδυναμίες του Κολοσσού και έφτασε στη νίκη με 84-71.

Ο Νίκος Βετούλας ανακουφισμένος μετά το παιχνίδι δήλωσε: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Θεωρώ πως η νίκη ήταν πολύ σημαντική με τον τρόπο που την πετύχαμε. Στο τεχνικό κομμάτι πιστεύω ότι ο Κολοσσός στο α’ μέρος είχε τον απόλυτο ρυθμό του αγώνα. Ήμασταν διστακτικοί και πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Στο β’ ημίχρονο σίγουρα παίξαμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, με συγκέντρωση και ενέργεια αλλά η μη είσοδος του Ρέλεφορντ θεωρώ πως μας βοήθησε. Αυτή είναι η αλήθεια. Στο β’ ημίχρονο παίξαμε όπως παίζαμε συνήθως. Τουλάχιστον αν χάσουμε να χάσουμε με τον τρόπο που επιλέγουμε εμείς. Ο Κολοσσός είναι πολύ καλή ομάδα και τον αδικεί η 7η θέση του πρωταθλήματος. Είναι δουλεμένη ομάδα και σίγουρα προβλέπεται πολύ δύσκολη σειρά. Συγχαρητήρια στα παιδιά και τους συνεργάτες μου».

Ο Άρης Λυκογιάννης απ΄ την πλευρά του είπε: «Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μία μικρή απογοήτευση. Κυρίως γιατί χωρίς να θέλω να φανεί εγωιστικό πιστεύω πως ήμασταν καλύτερη ομάδα σήμερα και αξίζαμε τη νίκη. Πήγαμε το ματς ακριβώς στον ρυθμό που θέλαμε. Χτυπήσαμε όλες τις αδυναμίες του Ρεθύμνου αλλά 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ένας πολύ σημαντικός παίκτης για μας τραυματίστηκε (Ρέλεφορντ). Αυτό άλλαξε τις ισορροπίες για μας, καθώς δεν είχαμε κάθετο παίκτη στο πικ εντ ρολ και από κει και πέρα το Ρέθυμνο ροκάνισε τη διαφορά, έβαλε μεγάλα σουτ. Εμείς είχαμε την ευκαιρία μας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, δε μας ήθελε και πήγαμε στην παράταση. Εκεί δεν είχαμε ούτε τις ψυχικές αλλά ούτε τις σωματικές δυνάμεις. Το Ρέθυμνο έβαλε μεγάλα σουτ και ήρθε φυσιολογικά η ήττα».