Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ρέθυμνο

Ο Φιτζπάτρικ «κάρφωσε» την ΑΕΚ!

541
Με τον Τορλίν Φιτζπάτρικ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και το Ρέθυμνο συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο να αποδίδει εξαιρετικό μπάσκετ οι Κρητικοί επικράτησαν (72-65) της ΑΕΚ στο «Μ. Μερκούρη»

Με αυτό το αποτέλεσμα διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει την «Ένωση» να μην κερδίζει ποτέ (έχει 0-4!) εκτός έδρας.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα από τα πρώτα λεπτά εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική άμυνα τους και μπόρεσαν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα (21-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τους Φιτζπάτρικ-Χριστοδούλου να σκοράρουν, είτε από την περιφέρεια, είτε από την ρακέτα.

Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ που είδε τον Μπραντ Νιούλει να φτάνει σήμερα στην Αθήνα για να καλύψει το κενό του Τζαουάντ Ουίλιαμς είχε βοήθεια επιθετικά από τους Ντίξον, Σάκοτα και Ούκιτς. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό. Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο ανέβασε την απόδοση του με τον Τορλίν Φιτζπάτρικ να είναι ανίκητος στις προσωπικές μονομαχίες. Μάλιστα, με 4/5 τρίποντα σ’ αυτή την περίοδο οι Κρητικοί είχαν το «πάνω χέρι» (54-51). Στην τελευταία περίοδο, όταν η αναμέτρηση βρίσκονταν στην «κόψη του ξυραφιού» (63-61 στο 38.50’’) ο Γκάρι Τάλτον έβαλε το πιο σημαντικό καλάθι από τα 6.75 με την μπάλα να κάνει τα… παιχνίδια της πριν καταλήξει στο διχτάκι.

Ανέβασε την διαφορά στο +5 (66-61) και εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι, καθώς στην επόμενη επίθεση η ΑΕΚ αστόχησε, ο Φιτζπάτρικ πήρε την μπάλα κοντά στο καλάθι και έβαλε την υπογραφή του στη νίκη του Ρεθύμνου.

Η ΑΕΚ προβλημάτισε για άλλη μια αγωνιστική με την απόδοση της, καθώς την γλίτωσε με την Κύμη και τα Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ, αλλά το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα έφερε τελικά την ήττα από τους Κρητικούς με 72-65