Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ρέθυμνο

Εύκολα το Ρέθυμνο

493
Τη νίκη με 88-79 πήρε το Ρέθυμνο κόντρα στο Λαύριο

Την τρίτη του νίκη στη STOIXIMAN.GR Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings που για την 4η αγωνιστική επιβλήθηκε με 88-79 του Λαυρίου DHI και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην επιθετική τους πολυφωνία καθώς σκόραραν όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν ενώ πέντε παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούμε 13-12 στο 6' αλλά το Ρέθυμνο να «τρέχει» ένα επιμέρους σκορ 6-1 και να προσπερνά με 18-14 στο 9' και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 20-16.

Το Λαύριο DHI μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο, κάλυψε τη διαφορά και προσπέρασε στο 15' με 22-23. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι με έξι πόντους του Τάλτον έκαναν σερί 10-0 και ξέφυγαν με 32-23 στο 17' ενώ συντήρησαν τη διαφορά ως και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 36-29.

Το Λαύριο DHI πλησίασε εκ νέου στο σκορ (47-45) στα μέσα της τρίτης περιόδου με το Ρέθυμνο Cretan Kings να βρίσκει και πάλι λύσεις στην επίθεση και να ξεφεύγει με 60-49 λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πάντερ στην αρχή της τέταρτης περιόδου έφεραν το Λαύριο DHI σε απόσταση τριών πόντων (60-57 στο 31') ενώ στη συνέχεια ο Χάμιλτον μείωσε ακόμα περισσότερο σε 63-61.

Δύο τρίποντα από τον Τάλτον και ένα από τον Γιαννόπουλο ωστόσο έφεραν και πάλι το Ρέθυμνο Cretan Kings σε διψήφια διαφορά (74-63 στο 36') με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.