Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο νίκησε και τον ΠΑΟΚ!

587
Στο "Π. Οικονομάκης"

Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ και να αποχαιρετίσει με νίκη το 6ο τουρνουά μπάσκετ «Πέτρος Οικονομάκης». Με «οδηγό» ξανά τον Χάρη Γιαννόπουλο (22π.) κατάφερε να επικρατήσει με 97-91, ολοκληρώνοντας με δύο νίκες σε δύο παιχνίδια την διοργάνωση.

Το παιχνίδι είχε πολλές αυξομειώσεις στο σκορ, με την ομάδα του Ρεθύμνου να μπαίνει φουριόζα (24-15 στο 8’) και να διατηρεί τον γρήγορο ρυθμό και την αποτελεσματικότητα της και στο β’ δεκάλεπτο, με την διαφορά να φτάνει στο +16 (50-34 στο 24’). Από την άλλη μεριά, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις επιθετικά στην επανάληψη, μειώνοντας μέχρι και στο καλάθι (69-67) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Από κει και έπειτα όμως, οι Γιαννόπουλος και Φιτζπάτρικ ανέλαβαν δράση, με τον αρχηγό να «καθαρίζει» στο φινάλε την υπόθεση νίκης.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από το παιχνίδι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ευχαρίστησε το Ρέθυμνο για την φιλοξενία με ένα δώρο, με τον Τεχνικό Διευθυντή Νίκο Σταυρόπουλο να το προσφέρει στον μεγαλομέτοχο Κωστή Ζομπανάκη.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με 8-8. Ο Ζάμπας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 11-8, με τους Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλο, Χριστοδούλου και Άρνολντ να σκοράρουν για την μεγαλύτερη διαφορά του α’ δεκαλέπτου (24-15) στο 8’, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 26-18 στο φινάλε.

Για πρώτη φορά στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε τον διψήφιο αριθμό (30-20). Ο γρήγορος ρυθμός του Ρέθυμνο Cretan Kings συνεχίστηκε, με τους παίκτες να σκοράρουν συνεχώς και να παίρνουν προβάδισμα με 43-31 στο 18’. Μάλιστα, δύο πολύ καλές προσπάθειες από τους Άρνολντ και Τάλτον ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +14, 48-34, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο ξεκίνημα της, σημειώθηκε  το μεγαλύτερο προβάδισμα χάρη σε καλάθι του Γιαννόπουλου για το +16 και το 50-34. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στην συνέχεια, πραγματοποιώντας σερί 12-2 για να μειώσει στους 6 πόντους (52-46) στο 25’. Εκείνος που έλυσε την επιθετική δυστοκία ήταν ο αρχηγός, Χάρης Γιαννόπουλος, με υπέροχο λέι απ. Το ματς είχε πλέον ισορροπήσει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους τους με το σκορ στο 66-59 για το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τρίποντο (66-63). Οι Σάφτενααρ και Τάλτον διατήρησαν μπροστά την ομάδα τους (71-67), με τον Γιαννόπουλο να αυξάνει την διαφορά στο 74-69 έπειτα από καλάθι και φάουλ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσε στο καλάθι (79-77 στο 36’). Όμως, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Φιτζπάτρικ και γιαννόπουλου έδωσαν «ανάσα» 3 λεπτά πριν τη λήξη (85-77). Πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με τον Μαργαρίτη για το 89-86 περίπου 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Έπειτα, ο αρχηγός το πήρε πάνω του και με δύο εύστοχες βολές και ένα εξαιρετικό κάρφωμα έδωσε ουσιαστικά τη νίκη (93-86) 25’’ πριν το φινάλε, με το τελικό σκορ να γράφει 97-91 για το Ρέθυμνο!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 48-34, 66-59, 97-91.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 10(2), Άρνολντ 12(1), Φιτζπάτρικ 13(2), Ζάμπας 10(2), Τάλτον 17(2), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 22(2), Σάφτενααρ 6, Έντουαρντς 4.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 6(2), Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 13(1), Καμάρας, Τέιλορ 13(2), Τσόχλας 6, Σάιμπερτ 8(2), Μπράιαντ 7(1), Πέινερς 9, Κλάντον 11, Μαργαρίτης 5(1), Γλυνιαδάκης 13.