Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Προμηθέας

Σε τροχιά τετράδας ο Προμηθέας

3915
Σε τροχιά τετράδας ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 19ης ημέρας στην Basket League, επικράτησε 86-61 του Χολαργού στο «Τόφαλος» και «έπιασε» το Περιστέρι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς

Έλις και Παρκς είχαν από 14 πόντους για τους νικητές, ενώ 12 πρόσθεσε ο Μπράουν. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάνκοβιτς προσπάθησε μόνος του πετυχαίνοντας 22 πόντους.

Ο Προμηθέας με τον Έλις να σημειώνει και τους 14 πόντους του στο πρώτο μέρος, άνοιξε τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη σουτάροντας 56% στα δίποντα, 33% στα τρίποντα και 76% στις ελεύθερες βολές. Είχε τις διπλάσιες ασίστ (28 έναντι 14), ενώ είχε περισσότερα ριμπάουντ (38-35), κλεψίματα (7-6), μπλοκς (3-1) αλλά και λιγότερα λάθη (10-13). Από την πλευρά του ο Χολαργός τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 45% στα δίποντα, 13 στα τρίποντα και 54% από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τρέχοντας ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα ο Προμηθέας προηγήθηκε με 8-3 στο τετράλεπτο ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Έλις έκανε το σκορ 12-5. Με αυτή τη διαφορά, το +7, ολοκληρώθηκε και η πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 21-14.

Ο Έλις με δύο εύστοχες βολές ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-14) ενώ ο Σαλούστρος με εύστοχες ελεύθερες βολές έκανε το σκορ 29-15 στο 14’. Ο Προμηθέας είχε το έλεγχο του ρυθμού και δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 42-21 στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους. Ο Χολαργός δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45-25.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Γιάνκοβιτς με δικούς του πόντους μείωσε σε 45-29 ενώ στο 24’ ο Αγκμπελέζε κατέβασε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το 47-33. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν ένα επιμέρους σκορ 9-2 που του έδωσε στο 26’ προβάδισμα με 57-35. Οι Πατρινοί συντήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 66-43. Με τον Λαβ να σημειώνει έξι προσωπικούς πόντους ο Χολαργός μείωσε στο 33’ σε 68-53 με τους γηπεδούχους ωστόσο να ανεβάζουν άμεσα την υπέρ τους διαφορά. Στο 37’ ο Πάρκς την έστειλε για πρώτη φορά στο +25 διαμορφώνοντας το 83-58. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να νικούν με 86-61 και να πανηγυρίζουν την έβδομη νίκη στο γήπεδό τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-43, 86-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης, Μέιερ 7 (1), Χολ 6 (1), Έλις 14, Μπράουν 12 (2), Σαλούστρος 5, Κασελάκης 3, Γκίκας 8, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός 4, Λίβποβ 11 (3), Παρκς 14.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φίτζπατρικ 3, Γιάνκοβιτς 22, Αγκμπελέσε 6, Χόικινς 9 (1), Κώττας, Καμπερίδης 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 7 (1), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 2, Λαβ 11.