Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Προμηθέας

Βήμα τετράδας για Προμηθέα

260
Τη νίκη με 94-72 πήρε ο Προμηθέας κόντρα στο Ρέθυμνο * Οι δηλώσεις μετά το ματς

Η... κούρσα του Προμηθέα Πατρών προς την τετράδα συνεχίζεται... Οι Αχαιοί πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Ρέθυμνο (94-72) στην Πάτρα, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 13-8 (ισοβαθμούν στην 3η θέση με Λαύριο και ΠΑΟΚ) και υποχρεώνοντας τους Κρήτες, που έχασαν έδαφος στο «κυνήγι» της οκτάδας, στη 13η ήττα τους.Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας (σ.σ. πέντε παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων: Λίποβι 18π., Φαγιέ 18π., Σαλούστρος 17π., Χαλ 16π., Έλις 11π.)) και πρωταγωνιστή τον Οκτάβιους Έλις κάτω από τα καλάθια (11π., 13ρ.), ο Προμηθέας δεν... αγχώθηκε απέναντι στο Ρέθυμνο των 20 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας από τα 6.75 (7/26τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72

Η καταιγιστική εκκίνηση του Προμηθέα (13-4 στο 3 και 24-14 στο 7΄) ήταν αρκετή για τον Προμηθέα, προκειμένου να βάλει τις βάσεις της νίκης. Οι Αχαιοί κυριάρχησαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ήλεγξαν το ρυθμό και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +13 (34-21). Με τους Κρήτες να μην μπορούν να «δέσουν» αμυντικά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το φρενήρη ρυθμό τους στην επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +22 πόντους (52-30 στο 16΄) και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (57-42).

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 9-13 στην τρίτη περίοδο (66-55 στο 30΄), αλλά οι Αχαιοί πάτησαν και πάλι γκάζι στην επίθεση και έφτασαν άνετα στο τελικό 94-72.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Δεσλής, Γεωργιάδης.

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 18 (8/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φαγιέ 18 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 17 (8/12 σουτ), Χολ 16 (2), Έλις 11 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γκίκας 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Δημάκος 1.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 18 (4/6 τρίποντα), Λι, Άρμστεντ 18 (2), Χόμπσον (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 7, Κώττας 6, Μούντι 9 (4 ασίστ), Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Καταρχήν, συγχαρητήρια στον Μάκη (σ. Γιατράς) για την φετινή πορεία του Προμηθέα, η οποία είναι εντυπωσιακή. Ακολούθως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Προμηθέα και για τη νίκη και κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τα παιχνίδια του στην Πάτρα, σαν να είναι μια γιορτή. Εμείς κάναμε ένα καλό γ΄ 10λεπτο όταν παίξαμε άμυνα. Με 34 πόντους παθητικό στο α΄ 10λεπτο και 28 στην τελευταία περίοδο, δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος, ούτε να διεκδικήσεις κάτι καλό.

Προσπαθήσαμε να πάμε το παιχνίδι στους 70 πόντους, σε σετ ρυθμό και να μην αφήσουμε τον Προμηθέα να τρέξει, όμως δυστυχώς δεν τα καταφέραμε, καθώς παίξαμε άναρχα απέναντι σε μια ομάδα που είναι καλύτερη από εμάς στο ανοικτό γήπεδο. Δεν είχαμε κάποιον παίκτη μας να ξεχωρίσει, βρεθήκαμε σε κακή βραδιά. Οταν πήγαμε να μειώσουμε το σκορ κάναμε λάθος επιθέσεις. Στα παιχνίδια που απομένουν θα κυνηγήσουμε άλλες 3 νίκες για τα πλέι-οφ, όμως το ότι παίζουμε τελείως άναρχα στα εκτός έδρας παιχνίδια μας θεωρώ ότι δεν μας δίνει και πολλές πιθανότητες».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Καταρχήν ευχαριστώ τον Νίκο (σ. Βετούλας) για τα καλά του λόγια. Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι θεωρώ ότι κάναμε μια καταπληκτική εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο. Στο γ΄ 10λεπτο δεν παίξαμε καλά, ήταν σίγουρο ότι θα αντιδρούσε και το Ρεθυμνο, όμως στην τελευταία περίοδο κάναμε αυτό που έπρεπε, ενώ μπήκαν και δυο τρίποντα στη λήξη του χρόνου από τον Λίποβι και κάπως έτσι κερδίσαμε σχετικά εύκολα το παιχνίδι. Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ στους παίκτες μου για το ότι όλο αυτό το διάστημα που αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα, δουλεύουν σκληρά στο γήπεδο.

Σήμερα χτύπησαν ο Δημάκος και Τουτζιαράκης, ενώ παίξαμε και πάλι χωρίς τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος απουσιάζει πολύ καιρό λόγω του τραυματισμού του. Ο Φαγιέ, που μας έλειπε μεγάλο διάστημα επέστρεψε και πάλι με μια πολύ καλή εμφάνιση και σήμερα ήταν καταπληκτικός. Εχουμε πετύχει τον στόχο της συμμετοχής μας στα πλέι-οφ και πλέον απομένουν 5 παιχνίδια για να κυνηγήσουμε την έξοδό μας στην Ευρώπη τη νέα χρονιά. Αυτό είναι κάτι το οποίο θέλουν ο κόσμος, η ομάδα και οι παίκτες. Τέλος, ευχαριστώ το ιατρικό επιτελείο που κάνει εξαιρετική δουλειά με τους τραυματισμούς. Κάναμε κακά Χριστούγεννα, αλλά τώρα όλα πέρασαν και θα κάνουμε καλό Πάσχα».