Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Π.Α.Ο.Κ.

Δεν τα παρατάει ο ΠΑΟΚ

1686
Ο ΠΑΟΚ χωρίς να παίξει καλό μπάσκετ πήρε τη νίκη ενάντια στον Πανιώνιο με σκορ 83-73 και διατηρήθηκε στην πρώτη πεντάδα της κατάταξης στην Basket League. Κορυφαίοι για τους Θεεσαλονικείς ήταν οι Χάτσερ με 23 πόντους και Μαργαρίτης με 12 κι 7 ριμπάουντ.

Απούσες ήταν οι άμυνες στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος μπορεί να μην είχε μαζί τον Μπέρι, όμως οι Χάμιλτον και Μακί ήταν πολύ καλοί στον επιθετικό τομέα. Οι Θεσσαλονικείς βέβαια βλέποντας την «ρέντα» των Γκος και Τέπιτς από τα 6,75 ακολουθούσαν κανονικά τους αντιπάλους τους στο σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό από πλευράς παραγωγικότητας. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Χάτσερ να παίρνει τ’όπλο του και να σημειώνει 13 πόντους, δείχνοντας όπως όταν βρει ρυθμό είναι ασταμάτητος. Βέβαια ο Παπαθεοδώρου είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του, καθώς τα μετόπισθεν δεν λειτουργούσαν όπως έπρεπε. Το 47-43 του πρώτου ημιχρόνου ήταν ενδεικτικό.

Ήταν βέβαια πως αν ο ΠΑΟΚ έπαιζε καλύτερη άμυνα, θα έπαιρνε και το προβάδισμα. Όπερ κι εγένετο. Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εύστοχος από την περιφέρεια κι αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Το 65-56 ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού, έδειχνε πως οι Θεσσαλονικείς δύσκολα θα έχαναν το ροζ φύλο αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, καθώς ο Πανιώνιος προσπάθησε μέσω της επίθεσης να πλησιάσει, όμως κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατό. Ο Μαργαρίτης θα λέγαμε έκανε τη διαφορά σ’αυτό το σημείο και τελικό ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με σκορ 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73