Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Παναθηναϊκός

Με Μπατίστ και κόσμο 84-62 τον Κολοσσό

411
Οι "πράσινοι" πήραν τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος παίζοντας πιεστική άμυνα και φουλ επίθεση μέσα στο Βενετόκλειο παρουσία φιλάθλων τους.

Με το δεξί και παρουσία φιλάθλων του ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις φετινές επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος μετά το επιβλητικό 84-62 επί του Κολοσσού Ρόδου στο Βενετόκλειο. Επόμενος αντίπαλος των «πρασίνων» στο «διπλό» ημιτελικό θα είναι ο Άρης, που πέρασε χωρίς αγώνα από τα προημιτελικά μια που το Μαρούσι, που επρόκειτο να βρει στο δρόμο του, δεν κατέβηκε στο θεσμό.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευμένοι στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα την έλλειψη διάθεσης και ενέργειας από πλευράς πρασίνων βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά δέκα πόντων (13-3). Ο Ομπράντοβιτς πήρε το ένα τάιμ άουτ μετά το άλλο και οι παίκτες του άρχισαν να…ξυπνούν. Με πρωτεργάτη τον Μπατίστ και άξιο συμπαραστάτη του, τον Νίκολας, ψαλίδισαν σε  17-16 και πήραν προβάδισμα με 17-18, έχοντας πλέον, τον έλεγχο των ριμπάουντ. Ο Κολοσσός είχε μείνει χωρίς σκορ για 4΄20΄΄, απόρροια τόσο των λαθών της ομάδας του κόουτς Σφαιρόπουλου, όσο και της άμυνας των Πρωταθλητών Ελλάδος και η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε το Τριφύλλι στο + 4, 20-24.

Η ψαλίδα άνοιξε περισσότερο στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν πιεστική άμυνα και όντας αποδοτικοί στην επίθεση, να ξεφύγουν με διαφορά δεκαπέντε πόντων (25-39 στο 15΄). Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Ροδιτών να μειώσουν, ο Παναθηναϊκός είχε για τα καλά το πάνω χέρι και εκτίναξε το σκορ στο 50-32, δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο στην επανάληψη, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και μέσα σε πέντε λεπτά βρέθηκαν στο +22, 63-41 μετά από «βόμβα» του Σάτο από τα 6μ75. Το αμυντικό πρόβλημα των «θαλασσί» δεν τους επέτρεπε σε καμία περίπτωση να αντιδράσουν, γεγονός που προβλημάτιζε ιδιαίτερα τον Γιάννη Σφαιρόπουλου πόσο μάλιστα, όταν η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού έφτασε τους 25 πόντους (41-66, 27΄30΄΄). Τα πάντα λειτουργούσαν ρολόι στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρπαξε την ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του είχε στη διάθεσή του και να δοκιμάσει συστήματα. Ο τελικός νικητής άλλωστε, ήταν ήδη γνωστός.

Δεκάλεπτα: 20-24, 34-50, 46-69, 62-84

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 9, Καυκής 5 (1), Αυγενίκος, Τζόρνταν 5, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 6 (2), Φορντ 7, Χαρίσης 2, Τσάμης 15 (2), Παππάς 1, Πίτερσον 9 (1).
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Καϊμακόγλου 2, Τέπιτς 4, Μάριτς 7, Περπέροηλου 2, Μπατίστ 19, Φώτσης 2, Σάτο 17 (1), Νίκολας 18 (3), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 6 (1), Βουγιούκας, Καλάθης 4.