Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Παναθηναϊκός

Ο Λοτζέσκι βρήκε το χέρι του και ο ΠΑΟ το δρόμο του

624
Σ’έναν αγώνα για πολύ γερά νεύρα ο Παναθηναϊκός κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη φορά το Περιστέρι με 75-82 και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League.

Κορυφαίος για τους πράσινους ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 22 πόντους με πέντε τρίποντα, ενώ τον βοήθησε και ο Καλάθης με 11. Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Μπεν Μπέντιλ με 21 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ξανά ο Ζώης Καράμπελας με 10 τελικές πάσες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς με τον Καράμπελα να οργανώνει σωστά και τους Βασιλόπουλο και Σκορδίλη να τελειώνουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Οι πράσινοι σοβαρεύτηκαν στην συνέχεια, άνοιξαν το ρυθμό και το 9-9 ήταν γεγονός. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό κι αυτό μάλλον ευνοούσε το πιο αδύναμο Περιστέρι. Βέβαια ο ΠΑΟ μ’ενα σερί 7-0, έκλεισε την περίοδο στο +7 (14-21).

Η δεύτερη περίοδος είχε περισσότερο ξύλο απ’ότι το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός είχε μεν το προβάδισμα, όμως δεν ήταν τόσο κυριαρχικός, όσο στα προηγούμενα παιχνίδια. Το 20-30, του πρόσφερε ασφάλεια, όμως οι Καράμπελας και Γκρέι με δύο απανωτά τρίποντα έγραψαν το 26-30 και ξαφνικά είχαμε ντέρμπι. Ο Ντεσόν Τόμας ξύπνησε κάπως στο τέλος του ημιχρόνου, κάνοντας το 30-40, όμως δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου έκαναν το 36-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καράμπελα να έχει κε΄φια, και να σερβίρει αφειδώς ασίστ στους συμπαίκτες του. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το σκορ να είναι στο 40-43 και ο τρίτος ημιτελικός παιζόταν στα ίσα. Μάλιστα η ομάδα των δυτικών προαστίων πέρασε και μπροστά στο σκορ με λέι απ του Σκορδίλη, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν κατευθείαν με 4-0 σερί. Το 52-52 μας προϊδέαζε για μινι-θριλερ αν άντεχε σ’αυτούς τους ρυθμούς το Περιστέρι. Ο Στίβεν Γκρέι πάντως βρισκόταν σ’εξαιρετικό βράδυ και με τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου, διαμόρφωσε το 56-55 με δέκα λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη.

O Παναθηναϊκός φάνηκε να ξυπνάει από τον αγωνιστικό του λήθαργο, όμως το Περιστέρι δεν τα παρατούσε με τον Μπεν Μπέντιλ να κάνει ότι θέλει τον Ντεσόν Τόμας. Βάλτε στην εξίσωση και τον Γκρέι, που βρήκε το χέρι του και θα κατανοήσετε το 67-64 υπέρ των γηπεδούχων. Στο κρίσιμο σημείο ο Ματ Λοτζέσκι ήταν καταλυτικός για την ομάδα του, αφού με δέκα πόντους, έκανε τη διαφορά για την ομάδα του. Το τελικό 75-82 έδωσε τη νίκη-πρόκριση στον Παναθηναϊκό στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.