Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Παναθηναϊκός

Mε το ένα πόδι στους τελικούς ο ΠΑΟ

445

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με σκορ 86-66 στο ΟΑΚΑ του Περιστερίου, στο Game 2 των ημιτελικών των playoffs. Έκανε το 2-0 στη σειρά και βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Basket League.

To «τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό. Παρουσία περίπου 5.000 φιλάθλων του, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όσο κι αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν ποτέ να ακολουθήσουν το ρυθμό του ματς. Ένα ματς που από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα μετατράπηκε σε «παράσταση για έναν ρόλο».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές -που στερήθηκαν τον Λούκα Λεκαβίτσιους που έχει αιμάτωμα στο αριστερό πέλμα- ήταν ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 23 ασίστ. Ακολούθησαν οι Παπαπέτρου,Τόμας και Λάνγκφορντ με 12 πόντους έκαστος.

Για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκε από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο, ξεχώρισαν οι Σκορδίλης με 17π., και Ντάνιελ με 8π.

Το ματς

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο πάτησαν δυναμικά στο παρκέ με τον Βουγιούκα να σημειώνει τους πρώτους πόντους (2-0). Παπαπέτρου και Τόμας συνέχισαν γράφοντας το (7-2, 6:30) και βάζοντας νωρίς νωρίς το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ. Για τους φιλοξενούμενους, την σκληρή δουλειά έκανε ο Καράμπελας, ο οποίος όχι μόνο μείωσε τη διαφορά αλλά και ισοφάρισε (7-7, 6′) φέρνοντας το ματς ξανά στα ίσα. Ένα τρίποντο το Παπαπέτρου και ένα σουτ του Τόμας έβαλε εκ νέου μπροστά το «τριφύλλι» (17-12, 8′), ο Σκορδίλης όμως απάντησε γρήγορα για τους Περιστεριώτες (17-12, 7′) δημιουργώντας πρόβλημα στους γηπεδούχους αφού οι 7 από τους 12 πόντους είχαν την υπογραφή του. Με τον ρυθμό να έχει ανέβει για τα καλά, τον Παναθηναϊκό να τρέχει σε όλο το γήπεδο και το Περιστέρι να έχει άμεσες απαντήσεις ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος (19-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο τρόπο. Τους «πράσινους» να σκοράρουν κατά ριπάς (24-19,11′) και τον Λάνγκφορντ να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (29-19, 12′). Κάπου εκεί ήταν σειρά του Αντετοκούνμπο να μπει στην εξίσωση. Ο Έλληνας small forward σημείωσε τους πρώτους του πόντους και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 32-19. Απ’ την μεριά τους, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη προσπάθησαν να αντιδράσουν, Ντάνιελ και Γκρέι μείωσαν (39-25) όμως αυτό δεν ήταν αρκετό αφού οι γηπεδούχοι είχαν… όρεξη. Ανέβηκαν στο +18 (52-33) και πήγαν στα αποδυτήρια άνετοι.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διέφερε σε τίποτα από τα προηγούμενα δύο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το "πάρτι" του με τους Καλάθι, Κιλπάτρικ, Παπαγιάννη και Λάνγκφορντ να δίνουν show (66-43). Από την αντίπαλη μεριά, Ντάνιελ, Βασιλόπουλος και Σκορδίλης προσπάθησαν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα όταν πλέον ήταν αργά. Έτσι, ο φωτεινός πίνακας στο τέλος της περιόδου έγραφε 68-49.

Με τον Κιλπάτρικ να σημειώνει άλλο ένα καλάθι (78-56) ξεκίνησαν τα τελευταία 10 λεπτά, τα οποία είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά παρέμεινε στο  μέγιστο (+23, 35') και ο Καλαϊτζάκης είχε την ευκαιρία να πατήσει παρκέ και να γράψει το 80-56. Βολή του Σμιθ για τους φιλοξενούμενους και 80-59, για να απαντήσει ο Παπαγιάννης (84-59) και οι κερκίδες του ΟΑΚΑ να πάρουν "φωτιά". Το τελικό 86-66 ήταν πλέον θέμα χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66