Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Παναθηναϊκός

Μπρέικ με το καλησπέρα!

479
Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της Betshop Basket League ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε δυσκολίες κι επικράτησε του Περιστερίου με σκορ 68-91.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους δύο συλλόγους είναι δεδομένη, με τους πράσινους να είναι φρέσκοι και να βλέπουν τους Τόμας (21π., 10ριμπ.) και Καλάθη (19π., 11ασ.) να είναι εξαιρετικά παραγωγικοί. Από την μεριά των γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Μπέντιλ και Καράμπελας με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με τον Καλάθη να δίνει καλό ρυθμό στην ομάδα του. Το ίδιο έκανε και ο θαυματουργός Καράμπελας, που δείχνει ότι το μέλλον του ανήκει. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ  (8-8), όμως από εκεί και πέρα επεβλήθη ο νόμος του ισχυρού. Ο Παναθηναϊκός με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση, κυριάρχησε και το 15-25 ήταν κολακευτικό για τους γηπεδούχους.

Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνεστο ματς με τον Τόμας να κάνει πάρτυ στη ρακέτα, ενώ και ο Καλάθης είχε βρει το χέρι του από την περιφέρεια. Το Περιστέρι χωρίς τον Καράμπελα ήταν άλλη ομάδα και μόνο οι Μπέντιλ και Γκρέι απειλούσαν επιθετικά. Το 21-42 νομίζουμε τα έλεγε όλα, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να προσπαθεί να εμψυχώσει τους παίκτες του. Οι πράσινοι από τη μεριά τους δεν κατέβασαν ταχύτητα και το 31-49 του πρώτου ημιχρόνου ήταν καλό σκορ και για την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε εντυπωσιακά για τη γηπεδούχο ομάδα, που θύμισε σ'όλους για ποιο λόγο έφτασε στους τέσσερις του Πρωταθλήματος. Ο Πεδουλάκης έδωσε τα σουτ στον ΠΑΟ, οι πράσινοι τα έσπασαν και η διαφορά από το 33-56, κατέβηκε στο 48-56. Υπαίτιοι για το 15-0 σερί ήταν οι Μπέντιλ, Κάλαχαν και Γκρέι, που πυροβολούσαν από την περιφέρεια. Ο Πιτίνο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ-άουτ και οι Κυπελλούχοι Ελλάδος, σοβαρεύτηκαν, αμυντικά κι επιθετικά. Ένα σερί 7-0 αποκατέστησε την τάξη και το 49-66, έκοψε τα πόδια του Περιστερίου. Φαινόταν πάντως πως το Περιστέρι έκανε φιλότιμη προσπάθεια, όμως δεν είχε άλλους τρόπους, για να φανεί απειλητικό στο παιχνίδι.

Τυπικά διαδικασία ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε ήδη κερδίσει το πρώτο παιχνίδι και οι δύο προπονητές από ένα σημείο και μετά έκαναν δοκιμές, ενόψει της επόμενες μεταξύ τους αναμέτρησης. Το τελικό 68-91 απποτυπώνει πλήρως τι ματς είδαμε στο Ανδρέας Παπανδρέου...