Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ολυμπιακός

Άνετα πέρασε ο Ολυμπιακός από το ΟΑΚΑ

558
Ολυμπιακός παρά τις πολλές απουσίες του, δεν μάσησε από την ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ.

Ο Κέρδισε την ΑΕΚ με 67-76, έχοντας για κορυφαίο τον Νάιτζελ-Γουίλιαμς Γκος με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» πιθανότατα θα τερματίσουν την έβδομη θέση της regular season και θα παίξουν… μπάσκετ και στην post season.

Πολύ ορεξάτος μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Ο Μπλατ είχε στοχεύσει να χτυπήσει την ΑΕΚ από χαμηλά με τους Μιλουτίνοφ και Λεντέι και νομίζουμε του βγήκε αυτή η επιλογή. Πολλή καλή δουλειά στην επίθεση έκανε και ο Παπανικολάου, που όπτε μπορούσε έφευγε στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι πάντως έκαναν την αντεπίθεσή τους με τους Λαρεντζάκη, Τζέιμς και Χάντερ και κάπως έτσι είχαμε το 20-21 της πρώτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν πολύ εντυπωσιακό και λογικά θα πηγαίναμε σε μεγάλο σκορ, αφού ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Φυσικά αυτό δεν μπορούσε να συνεχιστεί για πάντα και η ειδικότερα η ΑΕΚ ήταν λίγο απρόσεκτη στις επιλογές της στην επίθεση. Το 30-36, που έγινε με lay up του Τσέρι, ανάγκασε τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει τάιμ-άουτ. Αυτό τελικά ξύπνησε για λίγο τους παίκτες του, που έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον τρία (36-39), αν κι η απόδοσή τους, ήταν μέτρια.

O Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Βεζένκφο δείχνει στον προπονητή του εδώ και λίγες αγωνιστικές, πως άξιζαν περισσότερες ευκαιρίες φέτος. Ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, ενώ κι αμυντικά δεν ήταν κακός. Συνολικά οι Πειραιώτες έδειχναν πιο ομάδα από τους γηπεδούχους, που σκόραραν κυρίως από ατομικές ενέργειες. Ο Γκος ήταν εξαιρετικός μετά από καιρό και το 50-57 ύστερα από 30 λεπτά, ήρθε μετά από δικό του ξέσπασμα.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξεως των δέκα πόντων, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο. Το 54-66 ήταν ενδεικτικό της κυριαρχίας των φιλοξενούμενων. To τελικό 67-76 ήταν δίκαιο με τον Ολυμπιακό να κλειδώνει μια θέση στα ελληνικά playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 50-57, 67-76