Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ολυμπιακός

Θυμήθηκαν το μπάσκετ οι ερυθρόλευκοι (Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 80-59)

428
Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 80-59 κι απέδειξε πως όταν θέλει, μπορεί να παίξει μπάσκετ.

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν οι Βεζένκοφ 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, Λεντέι με 19 πόντους και Μιλουτίνοφ με 161.

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με τους Κόνιαρη και Χρυσικόπουλο να είναι παραγωγικοί στην επίθεση. Ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός τα περίμενε όλα από τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη κι αυτό το σχέδιο τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο είχε επιτυχία. Το 20-22 ήταν σκορ που βόλευε περισσότερο τους Θεσσαλονικείς παρά τους γηπεδούχους.

Η κατάσταση βέβαια ήταν καλύτερη για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι επιλογές του Μπλατ ήταν λίγες και οι φιλοξενούμενοι με τους Τζέφερσον και Τέπιτς, χτύπαγαν συνέχεια τους ψηλούς των ερυθρολεύκων. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ μετά και τον τραυματισμό του Πρίντεζη ήταν όλος ο Ολυμπιακός και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι χάρη σ’αυτόν το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα, δείχνοντας πως μπορεί να παίξει μπάσκετ. Ειδικότερα οι Βαγγέλης Μάντζαρης και Σάσα Βεζένκοφ ήταν συγκινητικοί και με την απόδοση τους, εξέθεσαν τον Ντέηβιντ Μπλατ, που δεν τους χρησιμοποίησε σε μεγάλο κομμάτι της σεζόν. Ο ΠΑΟΚ από τη μεριά του έμοιαζε εγκλωβισμένος στις δαγκάνες της ερυθρόλευκης άμυνας και φυσιολογικά έχασε τ’αυγά και τα πασχάλια.

Το 60-47 τα έλεγε όλα, όμως τα χειρότερα δεν είχαν έρθει για τους «ασπρόμαυρους». Η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε παρατήσει εντελώς το παχνίδι κι αυτό φυσικά και το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, που συνέτριψε τον αντίπαλό του με σκορ 80-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-47, 80-59