Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ολυμπιακός

Ξέσπασε και σκέφτεται Μακάμπι ο Ολυμπιακός

668
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο και επικράτησε με 83-46 του Ήφαιστου Λήμνου

Ο Ολυμπιακός μάζεψε 50 ριμπάουντ στο ΣΕΦ, πήρε διψήφιο νούμερο πόντων από τέσσερις παίκτες και πανηγύρισε με εμφατικό τρόπο, 83-46, τη νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου, τρίτη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1.

Ο Μιλουτίνοβ γινόταν αποδέκτης της μπάλας τελειώνοντας τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ο Βεζένκοβ πίεζε στην άμυνα και ήταν εύστοχος από τα 6.75 για το 17-5 στο 7'. Ο Ήφαιστος που έδειξε επιρρεπής στα λάθη από νωρίς (17 στο σύνολο) έμεινε κοντά στο σκορ, πάντως, 19-10 στο 10ο λεπτό. Οι νησιώτες απάντησαν με σερί 6-0 εν συνεχεία, ο Μπλατ κάλεσε τάιμ άουτ για να... συνεφέρει τους παίκτες του, αλλά ο Ουίλιαμς-Γκος με 11 πόντους «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό 40-22 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους σκορ 21-14, χωρίς να αποδώσει υψηλής ποιότητας μπάσκετ, 61-36 του 30'. Στην 4η περίοδο, οι ΛεΝτέι και Τίμα πήραν προσπάθειες με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 83-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά), Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1/7 σουτ), ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5 (1/6 βολές), Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2