Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ολυμπιακός

Με τέτοιο μπάσκετ πάει στην Πόλη!

102
Ισοπεδωτικός ο Ολυμπιακός (87-72) έδειξε από το πρώτο παιχνίδι των play offs με την Αναντολού Εφές ότι είναι το αφεντικό και θέλει να πάει στην Πόλη για το Final-4 της Euroleague (ΒΙΝΤΕΟ)

Με μεγάλη εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη και του Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ του ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στην σειρά δίνοντας νέο ραντεβού για το βράδυ της Παρασκευής (21/4).

Με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ (οι «ερυθρόλευκοι» πήραν 41 εκ των οποίων τα 14 ήταν επιθετικά, ενώ οι Τούρκοι μόλις 28) οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και «έχτισαν» μια διαφορά από το πρώτο 10λεπτο (18-11), καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν νευρικοί και άστοχοι στα ελεύθερα σουτ που επιχείρησαν.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την άνοδο του Έρικ Γκριν και του Νίκολα Μιλουτίνοφ που κυριάρχησε στις δυο ρακέτες ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (42-31). Από τη στιγμή που μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού και ο Βασίλης Σπανούλης τα πράγματα απλοποιήθηκαν, καθώς εκτός από το δημιουργικό κομμάτι (είχε 7 ασίστ) έφτασε και τους 10 πόντους (με 3/9 σουτ) λειτουργώντας επιδραστικά για τον Ολυμπιακό.

Από τη στιγμή που η διαφορά έφτασε στο +17 957-40 στο 26’) τα υπόλοιπα λεπτά μετατράπηκαν σε τυπική διαδικασία, καθώς οι προσπάθειες των Τάιλερ Χάνεικατ, Τόμας Ερτέλ και Τζέισον Γκρέιντζερ δεν έφταναν για να βάλουν ξανά στο παιχνίδι την Εφές, που στην τελευταία περίοδο έριξε «λευκή πετσέτα», στρέφοντας την προσοχή της στην δεύτερη αναμέτρηση το βράδυ της Παρασκευής…

Οι απουσίες του Ολυμπιακού δεν φάνηκαν, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης έκανε το τέλειο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, εξουδετερώνοντας τον αντίπαλο του…

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72.