Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Ολυμπιακός

Με «περίπατο» στα ημιτελικά (pics)

478
Για τους αγώνες με τον Άρη για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος ετοιμάζεται πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με 91-59 του Κόροιβου και έκανε το 2-0 στη σειρά

Πολύ καλή εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Όλιβερ Λαφαγιέτ, Ματ Λοτζέσκι και Βασίλης Σπανούλης, ενώ για τους γηπεδούχους οι Γιαννακίδης, Μπάουερς και Κίρκ δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα για την ομάδα τους. Για τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ταξίδεψε στην Αμαλιάδα παρότι ταλαιπωρείται από μια κάκωση στο ισχίο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δυο εύστοχα τρίποντα του Ντάρντεν, ο οποίος στο δεύτερο λεπτό του αγώνα έκανε το 6-0. Μάλιστα ο Ολυμπιακός με δίποντο του Πρίντεζη έκανε το 9-0 στο 3΄, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +17 (8-25 στο 8΄) με τρίποντη «βόμβα» του Μάντζαρη ύστερα από ασίστ του Σπανούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τον αντίπαλο τους να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα ο Σπανούλης με δίποντο έκανε το 47-18 στο 17΄. Η διαφορά έφτασε και στο +30 (53-23 στο 21΄) με μια βολή του Ντάρντεν. Ο Κόροιβος προσπάθησε να μειώσει το σκορ και με επιμέρους σερί 12-2 έκανε το 35-55 στο 27΄με δίποντο του Κανονίδη.Ο Λοτζέσκι όμως με δυο τρίποντα «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό και έγραψε το 63-37 για τους «ερυθρόλευκους» 50΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιοακό να φτάνει στη νίκη-πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-27, 23-52, 40-66, 59-91

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 4, Φιλιππάκος 2, Κιρκ 10, Ρούμπιο 6, Γαλιώτος 4, Μπατής.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν 8 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (3), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1).