Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Κόροιβος

Δια χειρός Γκότσερ

657
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόντρικ Γκότσερ ο Κόροιβος Αμαλιάδας επικράτησε με 87-76 των Τρικάλων εντός έδρας

Την τρίτη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Κόροιβος που νίκησε στην Αμαλιάδα με 87-76 τα Τρίκαλα BC Aries και για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν στην STOIXIMAN.GR Basket League δεν βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων της τελευταίας θέσης!

Από την άλλη οι Θεσσαλοί απέτυχαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα και στην έκτη τους φετινή έξοδο από τα Τρίκαλα έχοντας πλέον ρεκόρ 0-6 εκτός έδρας.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Κεν Μπράουν βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό σε ό,τι έχει να κάνει με το σκοράρισμα μιας και τελείωσε με 11 πόντους έχοντας όμως 5/13 σουτ εντός παιδιάς, ωστόσο είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Τόντρικ Γκότσερ που «έγραψε» 29 πόντους αλλά και 10 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως και τα μέσα της πρώτης περιόδου με τους γηπεδούχους όμως να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους, να βρίσκουν ρυθμό και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-18. Μάλιστα συνεχίζοντας και στη δεύτερη περίοδο ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά που έφτασε ακόμα και στο +20 (42-22 στο 16' μετά από σερί 7-0) με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τον Κόροιβο να προηγείται με 51-38.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντας λίγο πριν από το τέλος της περιόδου σε απόσταση αναπνοής (62-60) τρέχοντας ένα επιμέρους 4-14 μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά.

Τα Τρίκαλα BC Aries έμειναν κοντά στο σκορ με τον Μπάρλοου να κάνει στο 33' το 68-65 ωστόσο στο επόμενο πεντάλεπτο ο Κόροιβος έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-3 με πέντε πόντους του Γκότσερ και η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (78-68 με 2:38 για το φινάλε). Στο τέλος οι γηπεδούχοι με τον Βαν Όστρουμ από τη γραμμή των βολών διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα φτάνοντας στην επικράτηση με 87-76.