Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Κολοσσός Ρόδου

Ήταν Κολοσσός στην Αμαλιάδα

233
Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 86-66 του Κόροιβου Αμαλιάδας εκτός έδρας

O Kόροιβος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό του για να πάρει μια σημαντική για τη συνέχεια νίκη. Όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε τόσο εύκολα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το πάνω χέρι με 38-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 22-15. Παράλληλα το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια μάχη του Σταρκς του Κόροιβου Αμαλιάδας με τον Βασιλόπουλο του Κολοσσού Ρόδου καθώς ο πρώτος είχε 15 πόντους και ο έμπειρος φόργουορντ 11 θέλοντας και οι δυο να δώσουν στην ομάδα τους τη νίκη. Οι Ροδίτες μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έκλεισαν τους δρόμους για την άμυνα τους με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να κάνουν το 63-52 στο 23' . Πιο συγκεκριμένα ο Βασιλόπουλος στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε συμπαραστάτη τον Ρέντικ, ο οποίος έκανε ότι μπορούσε για να δώσει στον Κολοσσό τη νίκη. Μάλιστα ο Αχόνεν με δυο βολές έκανε το 67-52 στο 24'. Ο Χολ με δίποντο ανέβασε ακόμα περισσότερα τη διαφορά κάνοντας το 76-55. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 86-66.