Ανατροπή παραμονής για την Κύμη

6986
Το αποφασιστικότερο ίσως βήμα για την παραμονή της στην Α1 μπάσκετ έκανε η Κύμη, επικρατώντας στη Χαλκίδα 86-82 του Προμηθέα Πατρών, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.'

Η ομάδα της Εύβοιας έδειχνε να οδεύει προς την τέταρτη διαδοχική της ήττα, ευρισκόμενη στο -9 (66-75), 5΄30΄΄ πριν τη λήξη, όμως ένα μπαράζ τριπόντων του Ματ Ουίλιαμς ανέτρεψε την κατάσταση και οι Αχαιοί, παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Οκτάβιους Έλις (35 πόντοι και 13 ριμπάουντ με 16/18 σουτ!), έφυγαν ηττημένοι από το κλειστό «Τάσος Καμπούρης», χάνοντας την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην τέταρτη θέση.

Το καλό ξεκίνημα του Ουάσινγκτον επέτρεψε στην Κύμη να προηγηθεί 15-6 μόλις στο 4ο λεπτό, όμως ο... διαστημικός Έλις έφερε «τούμπα» την κατάσταση και οι Πατρινοί έκαναν μέσα σε πέντε λεπτά ένα επιμέρους σκορ 17-1, για να προηγηθούν 23-16 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23, ακολούθησε σερί 8-0 του Προμηθέα (23-31) και απάντηση της Κύμης με 11-0 (34-31), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο σχεδόν σε ισορροπία (43-44), αλλά και μία σημαντική απώλεια για την ομάδα της Εύβοιας, καθώς ο Λιούις αποχώρησε τραυματίας. Προς το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Προμηθέας με νέο σερί 9-0 προηγήθηκε 66-58 και με τρίποντο του Λίποβι η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους (69-59) στο 32΄. Παρότι ο Μάκης Γιατράς είχε κι αυτός τη δική του απώλεια (τραυματίστηκε ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Χολ), είδε τους παίκτες του να διατηρούν ένα προβάδισμα που έμοιαζε ασφαλές.

Το 66-75 του 35ου λεπτού δεν προοιωνιζόταν τη συνέχεια, που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός πέτυχε τρία τρίποντα μέσα σε ένα διάστημα δύο λεπτών και η Κύμη με σερί 11-0 (σκόραρε και ο Σαγκς) ανέτρεψε την κατάσταση και προσπέρασε 77-75, δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη. Ο Λίποβι με ένα τρίποντο και μία ασίστ για εύκολο κάρφωμα του Έλις προσπάθησε να... σώσει την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους, αλλά το γκολ-φάουλ του Χόρτον, 37΄΄ πριν το τέλος (82-80), το άστοχο τρίποντο του Γκίκα αμέσως μετά και οι 4/4 βολές του Σαγκς χάρισαν στην ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού μία πολύτιμη νίκη, που λογικά ισοδυναμεί με παραμονή στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 19 (15ρ., 4κοψ.), Σαγκς 18 (2), Ουάσινγκτον 14 (2), Λιούις 6 (5ασ.), Καρινιάουσκας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας, Ουίλιαμς 15 (5/10τρ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 2, Κατσίβελης 2, Μέιερ 4, Λίποβι 21 (5/10τρ., 7ρ., 8ασ.), Έλις 35 (13ρ., 4κοψ.), Κασελάκης 4, Γκίκας, Τσαϊρέλης, Γερομίχαλος, Χολ 8, Παρκς 4, Μπράουν 2