Ανασαίνει ακόμα η Κύμη

549
Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ η Κύμη επικράτησε με 74-64 του Κολοσσού εντός έδρας.

Σφυγμό φαίνεται να έχει η Κύμη η οποία επικράτησε με 74-64 του Κολοσσού εντός έδρας και δείχνει να έχει αφήσει πίσω της κάποιες ήττες στο παρελθόν.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη και μετά το 5-2 και 8-5, ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 10-10 (4’), ενώ προσπέρασε με 20-23 (9’) σ’ ένα παιχνίδι που είχε γρήγορο ρυθμό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό τουλάχιστον μέχρι και το 17’ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Η άμυνα του Κολοσσού έμπαζε και έδωσε το δικαίωμα στην Κύμη να σκοράρει κυρίως από μακριά, με το σκορ να γίνεται 26-23 και 28-27. Με τρίποντο ο Αχόνεν έκανε το 28-30 στο 14’, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι και να προηγηθούν με 34-33.

Από κει και πέρα και σε διάστημα δυόμισι περίπου λεπτών, ο Γ.Σ. Κύμης έκανε σερί 9-0 και με αιχμή του δόρατος τον Τουτζιαράκη, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (43-33 στο 19’) για να μειώσει λίγο πριν το τέλος με τρίποντο ο Ρέλεφορντ (43-36). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 14 βολές έναντι μόλις τριών του Κολοσσού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «θαλασσί» ήταν κυρίαρχοι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 47-41 στο 22’. Επέβαλαν το ρυθμό τους και σταδιακά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο Χολ με τρίποντο μείωσε σε 47-46 για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Σταμάτης (50-46).

Με προσπάθεια του Αχόνεν και γκολ-φάουλ του Βασιλόπουλου, οι Ροδίτες πήραν το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (50-51 στο 27’) και το κράτησαν (51-52 στο 29’) για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 52-54, αφού νωρίτερα ο Χολ αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη περιόρισε στους 9 πόντους τον Γ.Σ. Κύμης, με αποτέλεσμα να αλλάξει τη ροή του αγώνα και να ελέγξει απόλυτα το ρυθμό, χάρη κυρίως στην πολύ καλή άμυνα της.

Και φτάνουμε στο τέλος… Ο Κολοσσός ξεκίνησε ιδανικά και έκανε το 52-59 στο 31’, όμως η συνέχεια ήταν εφιαλτική. Οι «θαλασσί» έμειναν άποντοι για επτά λεπτά, ο Γ.Σ. Κύμης «έτρεξε» σερί 19-0 και έκανε το 71-59. Στο διάστημα αυτό οι Ροδίτες πελαγοδρομούσαν και γκρέμισαν ότι έχτισαν. Λάθη, κακές επιλογές, κακή άμυνα και αστοχία ήταν ορισμένα από τα κομμάτια του παζλ, με τον Κολοσσό να πετυχαίνει με το ζόρι 10 πόντους στην τελευταία περίοδο…