Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Δόξα Λευκάδας

Με ήρωα τον Μπολντς το Λαύριο διπλό στη Λευκάδα (64-63)

9372
Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 22 πόντους, ενώ ευστόχησε σε δύο βολές με 3.9'' να απομένουν με τις οποίες έγραψε το τελικό σκορ

Ο Ντεμάριους Μπολντς κάτι χρωστούσε στο Λαύριο και φρόντισε να το... ξεπληρώσει. Ο Αμερικανός γκαρντ που έπεισε τους ανθρώπους της ομάδας να τον κρατήσουν οδήγησε τους "κυανοκίτρινους" σε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Δόξας Λευκάδας με 64-63. Ήταν αυτός που με 2/2 βολές κι ενώ απέμεναν 3.9'' για το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 64-63, καθώς ο Τσαλδάρης αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας με την εκπνοή. Συνολικά ο Μπολντς πέτυχε 22 πόντους δείχοντας τις ηγετικές του ικανότητες κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι που προέρχονταν από το σοκ της φυγής του Ουέλς βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με διαφορά 17 πόντων (13-30) στο 17, αλλά σταδιακά επεστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Μείωσαν σε 24-34 με τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ στην τρίτη περίοδο με σερί 13-0 πέρασαν μπροστά με 37-34 στο 24'.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη για τη νίκη. Ο Μπολντς με τρίποντο στο 1.07 έκανε το 58-60, ακολούθησε λάθος του Τσαλδάρη και ο Πάντερ με 2/2 βολές έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (58-62). Ο Ταπούτος με τρίποντο μείωσε σε 61-62 στα 40'', ο Πάντερ ήταν άστοχος σε τρίποντο στα 20'', ενώ ο Ρόμπινσον με δύσκολο λέι απ στα 8'' έκανε το 63-62. Στην τελευταία επίθεση ο Μπολντς κέρδισε φάουλ και διατηρώντας την ψυχραιμία του χάρισε στο Λαύριο το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-34, 45-39, 63-64.