Άρης για φίλημα!

1142
Ο Άρης έκανε την πιο σπουδαία νίκη του στη σεζόν. Λύγισε στην παράταση τον Προμηθέα Πατρών με 66-65 κι έδειξε πως παραμένει μία ομάδα δυνατή για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Προμηθέας δεν εντυπωσίασε, όμως πήρε το διπλό στη Θεσσαλονίκη με σκορ τάδε. Μ’ αυτό τ’ αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην πρώτη τετράδα της κατάταξης και δεν βλέπουμε πως μπορούν να πέσουν πιο χαμηλά.

Οι Πατρινοί έδειξαν από νωρίς τα «δόντια» τους. Με ηγέτη τον Λίον Μπράουν ο Προμηθέας πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ. Ο Άρης κλασικά δεν μπορούσε να βάλει τη μπάλα στο καλάθι και το 9-17, έδειχνε που βαδίζαμε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε καλύτερο μπάσκετ, όμως αυτό βόλευε ξεκάθαρα τον Προμηθέα. Η ομάδα του Γιατριά σκόραρε με περίσσια ευκολία και πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της συν εννέα (29-38).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές αλλαγές. Ο Προμηθέας βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες, διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξεως των δέκα πόντων. Ο Έλις ήταν πολύ παραγωγικός, ο Κάιζερ για τους γηπεδούχους το ίδιο, όμως το 38-47 δεν άγχωνε καθόλου τους Πατρινούς. Υπήρχε διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και πολύ δύσκολα θ’ άλλαζε η εικόνα του ματς.

Στο μπάσκετ ξαναλέμε ότι τα πάντα μπορούν να συμβούν  κι εξαίρεση δεν αποτέλεσε το συγκεκριμένο ματς. Ο Άρης με τον Κάιζερ και τον Τζόουνς έκανε υπεράνθρωπη προσπάθεια για να γυρίσει τούμπα την κατάσταση και τελικά τα κατάφερε. Ο Προμηθέας ήταν ωσεί παρών στο τελευταία πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας και το 60-60 οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στα επόμενα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες στις επιθέσεις τους με τον Άρη να σκοράρει κυρίως από βλές, ενώ ο Προμηθέας με τον Μπράουν να ευστοχεί σε τρίποντο έκνε το 65-65. Βέβαια ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν και ο μοραίος για τη ομάδα του, αφού ο Σλαφτσάης τον έκοψε στην τελευταία επίθεση του αγώνα και ο Άρης πήρε σπουδαία νίκη με σκορ 66-65.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60, 66-65