Δια πυρός και σιδήρου ο Άρης

314
Σημαντική νίκη για τους Θεσσαλονικείς κόντρα στη Νίμπουρκ για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League (ΒΙΝΤΕΟ)  * Οι δηλώσεις μετά το ματς

Η Νίμπουρκ ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, ελέγχοντας κατά κράτος τον ρυθμό και παίρνοντας ένα αρχικό προβάδισμα από εύστοχα περιφερειακά σουτ. Ο Άρης προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του τρέχοντας στους ανοιχτούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε τόσο από την περιφέρεια (Τζέκινς) όσο και από το αντίπαλο "ζωγραφιστό" (Ντραγκίσεβιτς-Κάμμινγκς). Στα επόμενα λεπτά του 1ου δεκαλέπτου ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε επικίνδυνα, με τις δύο ομάδες να τρέχουν το γήπεδο και να ευστοχούν στις εκατέρωθεν προσπάθειες που επιχείρησαν. Οι κίτρινοι βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τους Τσέχους και να ισοφαρίσουν με βολές του Ξανθόπουλου σε 19-19, όμως η ομάδα του Γκίνζμπουργκ κατάφερε να τρυπήσει την αντίπαλη ρακέτα και να κλείσει την περίοδο στο +3 (19-22).

Τα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου βρήκαν και πάλι τη Νίμπουρκ σε θέση ισχύος και την διαφορά να αγγίζει για πρώτη φορά το +7 (21-28). Ο Άρης  έγινε πιο κινητικός με την είσοδο των Αμερικανών του (Κάμμινγκς-Τζέκινς) και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της και να προσπεράσει, με 3π. του Τζέκνινς, για πρώτη φορά (32-31). Η ομάδα του Πρίφτη δεν κατέβασε τον ρυθμό της και, παρά τα λάθη τα οποία έγιναν σε κάποιες κατοχές, συνέχισε να ανοίγει την διαφορά του σκορ, φτάνοντας ακόμα και το +8 (43-35). Οι Τσέχοι όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έκαναν ένα 9-2 σερί και κατάφεραν να πάνε με την μικρότερη ζημιά (45-44) στα αποδυτήρια.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν ορεξάτοι στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου, όπου, παρά την άμυνα ζώνης της Νίμπουρκ, κατάφεραν να βρουν σκορ και να ανοίξουν ξανά την υπέρ του διαφορά. Τα δικά τους χαμένα αμυντικά ριμπάουντς όμως ήταν εκείνα που έβαλαν ξανά τους Τσέχους μέσα στο παιχνίδι, δίνοντάς τους την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ (56-53) με πόντους του "κομβικού" Λόρενς. Στα τελευταία λεπτά οι κακές (μη) αποφάσεις των διαιτητών εκνεύρισαν τους ανθρώπους του Άρη και οδήγησαν το παιχνίδι σε ένα πολύ αργό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να κλείνουν την περίοδο κοντά στο σκορ (62-63).

Οι παίχτες του Πρίφτη ξεκίνησαν ψυχωμένα το 4ο δεκάλεπτο, κυνηγώντας επιτυχώς σχεδόν όλες τις διεκδικούμενες μπάλες και καταφέρνοντας έτσι να διατηρούν το ισχνό προβάδισμα από τους αντιπάλους. Η Νίμπουρκ έμεινε στο παιχνίδι κυρίως λόγω της τρομερής ευστοχίας του Χρούμπαν από την περιφέρεια, όμως δεν μπόρεσε να θωρακίσει την ρακέτα της, στην οποία ο Άρης "βύθισε" την μπάλα για συνεχόμενες επιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού τα αβίαστα λάθη του Άρη και τα εκ νέου χαμένα αμυντικά ριμπάουντς έδωσαν ξανά στους Τσέχους την ευκαιρία να μειώσουν στο καλάθι, όμως οι βολές των Ντραγκίσεβιτς -Κάμμινγκς και Ξανθόπουλου έδωσαν εν τέλει την σημαντική νίκη στους Θεσσαλονικείς με 83-79.

Δεκάλεπτα: 19-22, 26-22, 17-19, 21-16

Δημήτρης Πρίφτης:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες. Ήταν πολύ σημαντική νίκη. Επίσης, συγχαρητήρια στην Nymburk, γιατί είχαν μεγάλη περιπέτεια μέχρι να φτάσουν στην Θεσσαλονίκη και να παίξουν αυτό το παιχνίδι. Κατά την γνώμη μου, σε κάποια κομμάτια του αγώνα η Nymburk είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Έχει πολύ γρήγορη εκτέλεση, πολύ καλή κυκλοφορία  της μπάλας και είναι πολύ δύσκολο να την αντιμετωπίσεις αμυντικά ειδικά στο transition παιχνίδι. Ήταν ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, το οποίο καταφέραμε να κερδίσουμε. Τώρα πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στον ημιτελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ. Σίγουρα πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο ματς που κρίνει την πρόκριση στον τελικό.

Όλα λειτουργούν αμφίπλευρα… Μπορεί να διεγείρει τον εγωϊσμό των παικτών, από την άλλη μπορεί να ανεβάσει την ψυχολογία του αντιπάλου μας το ότι είχε μια εύκολη νίκη εναντίον μας. Πιστεύω πως είναι ένα ιδιαίτερο παιχνίδι με μια ξεχωριστή δυναμική. Είναι ένα βήμα πριν τον τελικό. Το κίνητρο είναι μεγάλο. Εμείς πρέπει  να έχουμε πολύ έντονη επιθυμία, να είμαστε ψηλά ενεργειακά και στο μάξιμουμ συγκέντρωσης. Ταυτόχρονα δεν πρέπει να αγχωθούμε. Θέλει μια σωστή δοσολογία με αρκετά συστατικά. Δεν είναι εύκολο αυτό. Θα κάνουμε, όμως, πολύ έντονη προσπάθεια, γιατί φυσικά έχουμε πολύ έντονη επιθυμία».

Ronen Ginzburg:

«Έγινε αρκετά σκληρό παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να παίξουμε στο στυλ του ΑΡΗ και δεν είμαστε συνηθισμένοι σε αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού. Προσπαθήσαμε να τρέξουμε στο transition, ήταν κάτι που κάναμε στο πρώτο ματς, αλλά σήμερα ήταν πιο δύσκολο. Προσπαθήσαμε πολύ στο τέλος, φτάσαμε κοντά στη νίκη, όμως, όταν φτάνει εκεί ο αγώνας είναι ζήτημα κάποιων αποφάσεων που δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη. Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου. Εγώ προσωπικά είμαι κουρασμένος, δεν ξέρω αν είναι και εκείνοι. Κάναμε ένα μεγάλο ταξίδι και χωρίς να κάνουμε καν προπόνηση. Φτάσαμε σήμερα το απόγευμα στην Θεσσαλονίκη. Το θετικό για εμάς είναι ότι δεν χάσαμε την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Έχουμε χαρακτήρα ως ομάδα. Αυτό τουλάχιστον δείξαμε και σήμερα . Δεν έχουμε σταρ, όμως, έχουμε παίκτες που μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε ηγέτες και δείχνουν τον δρόμο και στους υπόλοιπους. Δεν μπορώ να εξηγήσω το πως παίξαμε τόσο καλά μετά από τέτοιο ταξίδι. Ήμασταν κουρασμένοι. Εγώ προσωπικά κοιμήθηκα στο τραπέζι του μασάζ για 15 λεπτά πριν αρχίσει το ματς. Δεν χάσαμε, όμως, για αυτόν τον λόγο, αλλά γιατί είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια τόσο καλή ομάδα όσο είναι ο ΑΡΗΣ».