Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Απόλλων Πατρών

Έπεσε στην Α2 ο Απόλλων, στα πλέι οφ το Λαύριο

8487
Παρά τη νίκη των Πατρινών με 72-61

Στην Α2 θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν ο Απόλλων Πατρών. Μπορεί να επιβλήθηκε του Λαυρίου με 72-61, ωστόσο την ίδια ώρα ο Κόροιβος κέρδισε τον Προμηθέα, κατά συνέπεια η δική του επιτυχία δεν έχει το παραμικρό νόημα. Από την πλευρά της η ομάδα της Ανατολικής Αττικής θα δώσει το παρών στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Η νευρικότητα και η αστοχία εκατέρωθεν κυριάρχησαν κατά την πρώτη περίοδο όπου οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό. Και αυτό κάπου ήταν φυσιολογικό ειδικά για τους γηπεδούχους που είχαν το πρέπει της νίκης να τους… πνίγει. Ο Απόλλων βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-9 στο 6’, όμως από εκείνο το σημείο και ύστερα άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του. Με τους Μπαρτ και Ρέινς να πρωταγωνιστούν έτρεξε σερί 13-0, για να προηγηθεί με 20-9’ στο 12’. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, καθώς αό την πλευρά του το Λαύριο επέμενε πολύ στα σουτ τριών πόντων χωρίς το ανάλογο αποτέλεσμα. Έτσι οι «μελανόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους (33-14) στο 17’. Στα τρία τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εν μέρει χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Κακλαμανάκη μειώνοντας σε 35-23.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο με συνεχόμενα τρίποντα πλησίασε σε 41-38 στο 26', όμως οι Πατρινοί δεν έχασαν την ψυχραιμία τους φτάνοντας στην επικράτηση που ΄π[ως προαναφέραμε δεν είχε ουσία.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 35-23, 50-41, 72-61.