Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Απόλλων Πατρών

Επιστροφή στις νίκες

560

Ο Απόλλωνας Πάτρας επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας την Καβάλα με 66-59 για την 17η αγωνιστική της  Basket  League.

Από την αρχή ο Απόλλωνας έδειξε τις προθέσεις του και μπήκε αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας δεν έχασε ούτε λεπτό το προβάδισμα με το σκορ, προσπαθώντας παράλληλα να δημιουργήσει και διαφορά. Εν τέλει η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ να είναι 21-13 για τους πατρινούς.

Η Καβάλα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήθελε να αντιδράσει αλλά η κυριαρχία του Απόλλωνα ήταν εμφανείς, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να μην μπορεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους. Όσο πλησίαζαν οι δύο ομάδες προς τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι αποκτούσαν ρυθμό, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 38-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας συνέχισε το βιολί του και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους, 8.39΄πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι 42-27. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Καβάλα ξεκίνησε την αντεπίθεση της και με ένα σερί 9-0 κατάφερε να μειώσει σε 42-36. Η πίεση της Καβάλας συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που τελείωσε με 49-41.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η Καβάλα έδειχνε πρόθυμη να πάρει εκείνη το ματς. Με ακόμη ένα σερί, αυτή τη φορά 8-0, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με το σκορ να είναι 49-49, 7.49’ πριν το τέλος. Ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να διατηρήσει τα ηνία του ματς. Η πρώτη φορά που πέρασε μπροστά στο σκορ η Καβάλα ήταν 6.30’, με το σκορ να γίνεται 52-53. Η πίεση της Καβάλας ήταν συνεχής και διεκδικούσε με αξιώσεις το παιχνίδι, 1.13΄πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο με 59-59 αλλά μίλησε η εμπειρία των παικτών του Απόλλωνα, με την ομάδα της Πάτρας να κερδίζει με 66-59.  Κορυφαίους για τον Απόλλωνας ήταν ο Σάντλερ με `15 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γουίλιαμς με 20 πόντους.