Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Απόλλων Πατρών

Έδειξε χαρακτήρα

563

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας απέναντι στο Ρέθυμνο με 75-57.

Ο Απόλλωνας υποδέχθηκε το Ρέθυμνο για την 14η αγωνιστική της Basket  League ΣΚΡΑΤΣ, με τους γηπεδούχους να μην χάνουν το προβάδισμα, παρά το καλό τρίτο δεκάλεπτο του Ρεθύμνου. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Λαμπρόπουλος (15π) και ο Μέιερ (15π).

Από την αρχή του παιχνιδιού ο Απόλλων επέβαλε το ρυθμό του και με 11 συνεχόμενους πόντους στο πεντάλεπτο, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου είχε διαμορφωθεί σε 11-2. Οι κακές επιλογές στην επίθεση, τα πολλά λάθη και η αδύναμη άμυνα είχαν ως αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να βρίσκεται από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο και να κυνηγάει στο σκορ. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε υπέρ του Απόλλωνα Πάτρας, με το σκορ να είναι 23-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας συνέχισε τον καλό του ρυθμό και έκανε ακόμα πιο σκληρή την άμυνα του, χωρίς ωστόσο να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Το Ρέθυμνο έδειχνε σημάδια ζωής, αλλά η διαφορά που είχαν χτίσει από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δύσκολα καλυπτόταν. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η έφτασε τους 18 πόντους, ύστερα από τρίποντο του Βεργίνη, με το σκορ να γίνεται 34-16, 2.56΄πριν το τέλος της περιόδου. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-25 υπέρ του Απόλλωνα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Ρέθυμνο να είναι αποφασισμένο να κατεβάσει τη διαφορά και να ξαναμπεί μέσα στο παιχνίδι. Ο Απόλλωνας φαινόταν να έχει βγει εκτός ρυθμού και το Ρέθυμνο το εκμεταλλεύτηκε αυτό ρίχνοντας ακόμη περισσότερο το σκορ. Με πρωταγωνιστές τους Χάροου και Κάρτερ, το Ρέθυμνο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με επιμέρους 8-16 υπέρ των κρητικών το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 46-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο το Ρέθυμνο ήταν για τα καλά μέσα στη διεκδίκηση του ματς. Μάλιστα μετά από αρκετή ώρα η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους, με το σκορ να είναι 46-43. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Απόλλωνας έδειξε χαρακτήρα και άρχισε και πάλι να ανεβάζει τη μεταξύ τους διαφορά και 5.38΄ πριν το τέλος του αγώνα το σκορ έγινε 59-48 υπέρ των γηπεδούχων. Το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να αντιδράσει για ακόμη μια φορά και η πλάστιγγα είχε γύρει οριστικά υπέρ των γηπεδούχων. Τελικά ο Απόλλωνας επικράτησε του Ρεθύμνου με 75-57.