Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Απόλλων Πατρών

Κηφισιά - Απόλλων Πάτρας 79-82

710

Κηφισιά  και Απόλλων Πάτρας αναμετρήθηκαν στο κλειστό του Ζηρίνειου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της BasketLeague, με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 79-82.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη μέσα στο παρκέ και από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι απόκτησε ρυθμό, με τις αντίπαλες ομάδες να είναι σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου κοντά στο σκορ. Ο Απόλλωνας ήταν λίγο καλύτερος σε σχέση με την Κηφισιά, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 14-15 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο, με την Κηφισιά να έχει τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα.  Ωστόσο δεν κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας, με τη μεγαλύτερη που πήρε ήταν αυτή 5 πόντων, 4.56΄πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το σκορ να είναι 28-23. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να προηγείται με 42-40.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατή στο ματς, με σκοπό να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί από αυτή την αναμέτρηση. Μάλιστα βρέθηκε να προηγείται με 4 πόντους, 5.03΄πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Καταλυτική παρουσία είχαν οι Ντίλαρντ και Μέϊερ, όπου έκαναν τα πάντα στο παρκέ. Από την πλευρά των γηπεδούχων οι Χόγκ και Λόουερι έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με τον Απόλλων να προηγείται με 58-61.

Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο βρήκε με τον Απόλλωνα να είναι μπροστά στο σκορ και να έχει τη ψυχολογία με το μέρος του. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 66-66 και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι. Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας έδειξε χαρακτήρα και έκανε ένα μικρό σερί 5 πόντων. Γρήγορα όμως η Κηφισιά έκανε το comebackτης και 1.18΄πριν το τέλος ισοφάρισε το παιχνίδι σε 76-76. Τελικά ο Απόλλωνας για ακόμη μια φορά επέστρεψε και κέρδισε το παιχνίδι με 79-82.