Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Απόλλων Πατρών

Ισοπεδωτικός Αρκαδικός

619

Μεγάλη σημασίας νίκη εκτός έδρας πέτυχε ο Αρκαδικός με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας με 56-76. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο παίκτης του Αρκαδικού, Άντονι Άιρλαντ, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους.

Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα της Τρίπολης δεν έχασε το προβάδισμα της και δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Οι παίκτες του Αρκαδικού μπήκαν με όρεξη μέσα στο παρκέ και άρχισαν να προηγούνται από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Έχοντας βρει ρυθμό οι παίκτες του Καστρίτης βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται με 9 πόντους, με το σκορ να είναι 13-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και ο Απόλλων φαινόταν ανήμπορος να ανταγωνιστεί τον Αρκαδικό. Όσο περνούσε η ώρα τόσο, ανέβαινε και η διαφορά, μάλιστα 4:06’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τρίποντο του Νουουτίνεν  η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους και το σκορ έγινε 17-37. Μέχρι οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ο Απόλλωνας σκόραρε 7 πόντους, ενώ ο Αρκαδικός μόλις 2, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 25-39, υπέρ του Αρκαδικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα έδειχναν πως το ματς θα κέρδιζε ο Αρκαδικός, οι εξαιρετικοί Λαμπρόπουλος, Νουουτίνεν, Καββαδάς και Άιρλαντ, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα της Πάτρας. Ο μόνος από τους γηπεδούχους που έδειχνε κάποια αντίσταση ήταν ο Βεργίνης αλλά δεν είχε πολλές βοήθειες από την ομάδα του. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 38-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού όλα είχαν κριθεί και δεν φαινόταν ότι θα άλλαζε κάτι. Κάπως έτσι ο Αρκαδικός έφτασε στη δεύτερη νίκη του και ο Απόλλωνας στην έκτη ήττα του, με το τελικό σκορ να είναι 56-76 υπέρ των φιλοξενούμενων.