Αρχική  >  Ελλάδα  >  Stoiximan.gr Basket League  > Απόλλων Πατρών

Εύκολα ο Απόλλωνας 92-71 στην Καβάλα

583
Ο Απόλλωνας Πατρών κυριάρχησε απόλυτα στην Καβάλα, δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα για να κερδίσει την τοπική ομάδα με 91-72.

Η Καβάλα από την αρχή έδειξε ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος έκανε ένα σερί 7-1 για να προηγηθεί με 5-13 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται με τους Πατρινούς, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (15-24).Η Καβάλα αντέδρασε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να μειώσει σε 28-31 στο 13ο λεπτό, όμως οι Πατρινοί κατάφεραν να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-41).Η τρίτη περίοδος ήταν η καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, με τον Απόλλωνα Πατρών να διατηρεί, αλλά και να αυξάνει την διαφορά απέναντι στην Καβάλα, προηγούμενος με 42-51 στο 25ο λεπτό. ΟΙ γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, με τους Πατρινούς να φτάνουν στο +17 (49-66) και ουσιαστικά "τελείωσαν" την υπόθεση νίκη, προηγούμενοι με 51-66 στο 30ο λεπτό. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 20 πόντους (64-84) στο 34ο λεπτό, ενώ έφτασε και στο +21 (70-91), δευτερόλεπτα πριν το τελικό 72-91.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-41, 51-66, 72-91.
Καβάλα: Τόμας 2, Ρόμπινσον 16 (2), Κεμπ 17, Ταπούτος 1, Γιαννακίδης 2, Σταμπουλής, Κοστόβ 14 (2), Γκέλιος, Καλαιτζίδης 3, Βάργκας 17.
Απόλλων Πατρών: Κουζέλογλου 10 (2), Αργυρόπουλος 3 (1), Βεργίνης 6, Αθανασούλας 9 (3), Πάμπλαντ 6 (2), Τσουπ, Ντάνκαν 7 (1), Πελεκούδας, Μέιερ 18 (2), Πέρι 14 (2), Νικολόπουλος, Γουντς 14.