Με το «αριστερό» η ΑΕΚ

667
Η ΑΕΚ είδε τους πρώην παίκτες της Μπράουν και Όουενς να τη «σκοτώνουν» και να γνωρίζει την ήττα με 79-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στο Τσάμπιονς Λιγκ

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε 27 πόντους, ενώ πέτυχε 13 αλλά και το γεγονός ότι οι πρώην παίκτες της Τζέι Κόβαν Μπράουν και Τζος Όουενς ήταν σε πολύ καλή μέρα πλήρωσε η ΑΕΚ, η οποία στην πρεμιέρα της στο BCL γνώρισε την ήττα με 79-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ εντός έδρας.  Oi περσινοί κάτοχοι του τροπαίου δεν μπόρεσαν αν και το προσπάθησαν στο τέλος να πάρουν τη νίκη και πλέον θα πρέπει να επικεντρωθούν στο ματς του Σαββάτου με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την δεύτερη αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Για τους Ισραηλινούς που στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξαν την άμυνα τους βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ ο Τζέι Κόβαν Μπράουν σε 26:52 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 21 πόντους, ενώ είχε και τέσσερα ριμπάουντ αλλά και οκτώ ασίστ. Από εκεί και πέρα τον Αμερικάνο γκαρντ της Χάποελ πλαισίωσε ο έτερος πρώην «κιτρινόμαυρος» Τζος Όουενς που σταμάτησε στους δέκα πόντους έχοντας και ισάριθμα ριμπάουντ.  Δέκα πόντους είχε και ο Κρις Τζόνσον, ενώ ο γιος του τεχνικού του Ολυμπιακού Ντέιβιντ Μπλατ, Ταμίρ πέτυχε εννιά πόντους, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ Τζέιμς Φελντέιν να έχει οκτώ.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης, η οποία μετά την πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα «σκόνταψε» και στην Ευρώπη, ήταν ο Μέις με 17 πόντους, ενώ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χάντερ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ένα υποδειγματικό πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση βοήθησε την ΑΕΚ να ελέγξει τον αγώνα, να σταματήσει όλους τους αιφνιδιασμούς της Χάποελ και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (42-31).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ήρθε η... κατάρρευση για τη... μεταμορφωμένη ΑΕΚ, η οποία ασύνδετη σε άμυνα και επίθεση δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 3-21 και βρέθηκε στο 25΄ στο -7 (45-52), μετά από τρίποντο του Φελντέιν.

Ο Μέις την επανέφερε στη θέση του οδηγού με τρίποντο του (55-53), αλλά οι ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τα νέα λάθη των γηπεδούχων για το 55-58 του τρίτου δεκαλέπτου. Με το... καλημέρα της τέταρτης περιόδοι οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα νέο σερί 0-7, ξέφυγαν με +10 στο 33΄ (55-65) και δεν κοίταξαν πίσω...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 10 (2), Χάντερ 16 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 1, Ράταν Μέις 17 (2/6 τρίποντα,) Σάκοτα 13 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2, Καββαδάς 3, Λαρεντζάκης 11 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ξανθόπουλος 2.
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράουν 21 (3/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπάτλερ 8 (7 ριμπάουντ), Φελντέιν 9 (2), Τζόνσον 10, Όουενς 10 (10 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τσούμπρεβιτς 4, Ελιγιάχου 4, Οχαγιόν, Στάναταμαϊρ 4 (5 ριμπάουντ)