Έκανε τα εύκολα, δύσκολα...

159
Παρά το μπλακ άουτ του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι με 78-70 στο ΣΕΦ, μένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο παρκέ, με στόχο να... ταϊσουν τον Γιάννη Μπουρούση. Ο ψηλός του Ολυμπιακού, μάλιστα πέτυχε τα δύο πρώτα καλάθια των «ερυθρολεύκων», γράφοντας το 4-0, ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό και τον Μπουρούση πρώτο σκόρερ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 12-2 με οκτώ πόντους του Καρδιτσιώτη. Το Περιστέρι αντέδρασε και με διαδοχικά καλάθια από μέση και μακρινή απόσταση (Άρνολντ, Τσιάκος) μείωσε στους τέσσερις πόντους (10-14), δείχνοντας διάθεση να πολεμήσουν. Ένα λεπτό μάλιστα πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση βολής (14-16), αναγκάζοντας τον Γιαννάκη να ρίξει στη μάχη τον τραυματία Μπέβερλι, που θεωρητικά δεν θα αγωνιζόταν. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 22-16, ενώ πατώντας το γκάζι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και σφίγγοντας την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι ανέβασαν σε χρόνο dt,  τη διαφορά στο +16(32-16), με τους Περιστεριώτες να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού στο 16’ (!). Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει και εν μέρει τα κατάφερε, με αιχμή του δόρατος τον Χάμοντς, ο οποίος με προσωπικά καλάθια κατέβασε την διαφορά στο -9 (31-40). Με τρίποντο ωστόσο του Κώστα Παπανικολάου, στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων (43-31) και τον Γιαννάκη να διαμαρτύρεται στους διαιτητές για ορισμένες αποφάσεις τους.

Μπαίνοντας ξανά πολύ δυνατά στο παρκέ, οι γηπεδούχοι με σερί 7-2 ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (50-33), με τον Τζος Τσίλντρες να προσφέρει σκορ και θέαμα! Από τη στιγμή δε, που ο Λίνας Κλέιζα μπήκε στο... κόλπο, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει κι άλλο το ματς, με αποτέλεσμα στο 27’ το σκορ να είναι 58-37. Κάπου εκεί λειτούργησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης των φιλοξενουμένων που με σερί 9-0 μείωσαν σε 46-58, με τις δύο ομάδες να χωρίζει εν τέλει διαφορά 13 πόντων (61-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι... διαιτητές έκλεψαν την παράσταση, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες και των δύο πλευρών, σε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι. Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την... αναμπουμπούλα και μείωσε σε 69-75, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει τον ρυθμό τους. Οι Περιστεριώτες μάλιστα θα μπορούσαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο όμως τα λάθη τους στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να φύγει νικητής από το παρκέ με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-31, 61-48, 78-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπανικολάου 5(1), Μπέβερλι 2, Τσίλντρες 13(1), Βούισιτς 4, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 14, Χαλπερίν 8(1), Κλέιζα 8, Μαυροκεφαλίδης 7, Βασιλόπουλος, Σλούκας 3(1), Σχορτσιανίτης 11.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 15(2), Φεζόν 6, Παπανικολόπουλος 5, Μάντζαρης Β. 2, Μπράμος 7(1), Νέλσον 4, Μάντζαρης Α., Γουίλκινσον 6, Τσιάκος 12(1), Άρνολντ 13.