Αρχική  >  Ευρώπη  > Ευρώπη

Εύκολη «σκούπα» για την Χίμκι (Αστάνα – Χίμκι 81-88)

1128
Με τον Τζόρνταν Μίκι σε εντυπωσιακό απόγευμα η Χίμκι επικράτησε με 88-81 στην έδρα της Αστάνα και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της VTB League, με σκορ 3-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 25-24, όμως οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους Μίκι και Σβεντ ανέτρεψαν την κατάσταση και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 48-50.

Στο δεύτερο μέρος η κυριαρχία των Ρώσων ήταν εμφανέστατη και αφού πήραν τον έλεγχο στα χέρια τους και επέβαλαν τον ρυθμό τους κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και να φτάσουν στην τρίτη νίκη τους.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Μίκι με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ σε πολύ καλή μέρα ήταν και ο Αλεξέι Σβεντ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-50, 62-67, 81-88.